Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu / Ahlatcı Yatırım – (24.09.2019)

2019 yılı içerisinde Demir Çelik sektöründe uygulanan yurtdışı kaynaklı vergilendirme ve yurtiçinde yaşanan büyüme ivmesinde yaşanan olumsuz görüntü ile birlikte kar marşında bu gelişmelere bağlı zayıf bir görünümün olduğunu görüyoruz. Son dönemde demir cevheri fiyatlarındaki yükseliş ve ürün satış fiyatlarındaki gevşeme şirketin kar marjlarını baskılamaya devam ediyor. Bu gelişmeyi 1. Çeyrek ve 2. Çeyrek net kar tarafında gerileme ile şirketin karşıladığını 2. Çeyrekte yüzde 14 oranında bir önceki yıla göre, satışlarda gelişim gösterse de, azalma olduğunu görüyoruz.

Yeni gelen açıklamalarda ABD ile ticaret hacminin 100 Milyar dolara çıkarılması içerisinde ABD tarafından Alüminyum ve çelikten alınan gümrük vergilerinde indirime gidilebileceği beklentisinin pozitif yansımalarını görüyoruz. Bununla birlikte yurt içinde faizlerde 750 baz puanlık TCMB’nin faiz indirimi sonrası yeni kredi hacmi oluşturulması konusunda destekleyici hamleler ve bu gelişmenin iç talebi de arttıracağı yönünde beklentiler hisse fiyatını olumlu yansımasını beklediğimiz gelişmeler içerisinde sayılabilir.

Düzenli temettü ödemelerine yıllar içerisinde devam eden şirketin yılın ikinci yarısında ilk yarısına göre daha iyi performans sergilemesi ve 2018 yılsonu net dönem karı seviyelerin yılı tamamlaması çok sürpriz olmayacağını düşünüyoruz. Satış fiyatlarının dolar bazlı olması ve maliyetlerinin bir kısmının Türk Lirası bazlı olması nedeniyle kur tarafında aşağı yönlü hareket sınırlı da olsa negatif etkisinin görülebilmesi muhtemel riskler içinde düşünebiliriz.

Teknik olarak bakıldığında yükseliş hareketinin zaman zaman güç kaybettiği görülse de yılsonu itibari ile olası yurtiçi toparlama eğiliminin devam etmesi ve dünya piyasalarında ticaret savaşları geriliminin zayıflayacağı beklentisi ile yüzde 30 yükseliş potansiyeli ile 8,70 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN