Ereğli Demir Çelik 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İnfo Yatırım – (25.10.2019)

Sürpriz Yok

Ereğli Demir Çelik üçüncü çeyrekte beklentilerin altında6,416 mn TL ciro elde ederken, FAVÖK beklentilerin %4,3 üzerinde 1.279 mn TL oldu. Net kar ise 784 mn TL olarak gerçekleşti. Satışlar bir önceki çeyreğe göre tonaj olarak %8,1 gerilerken TL bazlı %13,9 azalış gösterdi. FAVÖK ise marjların gerilemesiyle, bir önceki çeyreğin %26, bir önceki yılın aynı çeyreğinin ise %50 altında kaldı.

Pazarda Daralma Sürüyor

Avrupa’da ham çelik üretimi 10 aydır yıllık bazda daralma gösterirken, Birleşik Devletler Topluluğu bölgesinde de 4 aydır daralma sürüyor. Dünyanın en büyük ham üreticisi Çin’de ise yıllık büyüme rakamları yıllar sonra %5’in altına geriledi. Türkiye’de ise ilk 8 ayın verilerine göre çelik üretimi %17,2 gerilerken tüketim %28 gerileme gösterdi.

Marjlarda Gerileme

Ticaret gerginliğinin küresel büyüme ivme kaybettirmesi dolayısıyla emtia fiyatlarında düşüşler gözleniyor. Ereğli’nin hammadde olarak kullandığı kömür, demir cevheri ve hurda fiyatlarında da üçüncü çeyrekte düşüş görüldü. Ancak talep düşüklüğü nihai ürün fiyatlarını da baskılıyor ve marjlarda gerileme sürüyor. Brüt kar marjı 5 çeyrektir düşme eğiliminde ve 2018’de yakalanan %30 üzeri rakamlardan oldukça uzakta, %18,3 seviyesinde. Ayrıca bu seviye 2016 ilk çeyrekten beri de kaydedilen en düşük brüt kar marjı.

En Kötü Geride Kaldı mı?

Çin ile ABD arasındaki gerginliğin azalması ve merkez bankalarının genişlemeci politikaları küresel büyümeyi destekleyebilirse çelik talebinde de toparlanma görülebilir. Yurt içinde ise öncü verilerde toparlanma görülebilir. Ereğli’nin ihracat pazarları için en kötünün geride kaldığını söylemek için erken ancak yurt içinde daralma dönemi geride kalmışa benziyor. Tarihi çarpan ortalamalarından oldukça uzaklaşan Erdemir için de aynı durum geçerli.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN