Ereğli Demir Çelik 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (20.08.2019)

Erdemir’den beklentilere paralel operasyonel performans…

Fonksiyonel para birimi USD olan şirket, 2Ç19 döneminde FAVÖK’ünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 düşürerek 299 milyon USD olarak açıkladı. Net kar da 225 milyon USD olarak gerçekleşti. TL bazında 2Ç19 dönemsel karı 1 milyar 308 milyon TL olarak açıklandı ve geçen yılın aynı dönemine göre %13,6 düşüş gösterdi. Buna karşılık karlılık, piyasanın beklentisi ve bizim beklentimiz olan 1 milyar 210 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Satış gelirlerinin ise ilgili dönemde 1 milyar 268 USD ile bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11 azaldığını gözlemliyoruz. Beklentileri karşılayan operasyonel sonuçların karlılığı desteklediğini görüyoruz.

Çin ekonomisindeki ivme kaybının devamı ve halen süregelen ABD – Çin ticaret görüşmelerine ilişkin belirsizliklerin ticaret savaşı risklerini artırması sektör açısından negatif gördüğümüz unsurlardır. Avrupa ekonomilerindeki yavaşlama da yine ihracat görünümü ve şirketin EUR bazlı gelirleri açısından olumsuzluk oluşturabilir.

Bu bakımdan, Çin’in ve Almanya’nın yakın dönemde aldığı ve alacağı, ekonomiyi kısa sürede canlandırmak amaçlı parasal ve mali önlemlerini ekonomik aktivite üzerine yapacağı etkileri önemsiyoruz. Küresel ekonomik risk dengesi, şirketin de faaliyetleri ve karlılığı açısından önemli olacaktır. Şirket finansallarını USD cinsinden tutmaktadır, açık pozisyonu ise TL ve EUR cinsindendir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN