Ereğli Demir Çelik 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (29.04.2019)

1Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endeks Üzeri Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 8,71
Hedef Fiyat (TL) 10,18
Uzun Vadeli Öneri AL 

Net kar beklentilere paralel (=)
Şirketin ilk çeyrekte operasyonel performansı beklentileri aşarken, bu performans efektif vergi oranındaki artışa bağlı net kara yansımadı. Erdemir hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse göre %16 pozitif ayrışma gösterdi. Mayıs ayında dağıtılmasını beklediğimiz hisse başına brüt 1,38 TL’lik temettü ödemesi de, hisse performansına destek vermeye devam edebilir. Bununla birlikte, ürün fiyatlarında gözlenen baskı, önümüzdeki çeyreklerde de şirketin performansı açısından yakından izlenmeye devam edecektir. Erdemir için hedef fiyatımız 10,18 TL olup, uzun vadeli “AL”, kısa vadeli “Endeks Üzeri Getiri” önerimizi korumaktayız.

• İhracat gelirlerindeki büyüme devam etti – Erdemir yılın ilk çeyreğinde 7,14 mlr TL toplam satış geliri elde ederken şirketin satış gelirleri, hem bizim 7,29 mlr TL’lik hem de 6,94 mlr TL’lik Research Turkey konsensüs beklentisine paralel gerçekleşmiştir. Ürün fiyatlarındaki baskıya karşılık kurlardaki hareketin etkisiyle yıllık bazda toplam konsolide satış gelirlerinde %32 artış gözlenirken, şirketin ihracat gelirleri %143 artarak 1,80 mlr TL seviyesine ulaşmıştır. Konsolide bazda yurtiçi yassı ürün satış hacmi yıllık %14 azalırken, uzun ürün satış hacmi %4 gerilemiştir. Toplamda 1Ç19 döneminde şirketin yıllık bazda yassı ürün satış hacminde %2,5 gerileme görsek de, uzun mamül satışları %34,9 artış kaydetmiş, satış hacmi 2,22 mn ton ile yıllık bazda %1,7 yükselmiştir.

• FAVÖK, beklentilerin üzerinde gerçekleşti – Şirket 1Ç19’da 1,75 mlr TL FAVÖK kaydederken, FAVÖK yıllık bazda %2 yükselmiş, 1,58 mlr TL’lik beklentimizin ve 1,56 mlr TL’lik Research Turkey konsensüs beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Ton başı FAVÖK ise 139 $/ton ile 1Ç18’deki 197 $/ton’a göre %29 gerilemiştir. FAVÖK marjı ise 1Ç18’deki %31,5 seviyesinden 7 puanlık gerileme ile 1Ç19’da %24,4 seviyesine düşüş göstermiştir. Erdemir için 2019 yılı FAVÖK beklentimiz 6,34 mlr TL seviyesinde olup, FAVÖK marjı öngörümüz ise %21,6 seviyesindedir. Yılın ilk çeyreğinde beklentimizin üzerinde bir FAVÖK marjı görsek de, ürün fiyatları üzerindeki baskının sürüyor olması nedeniyle, yılsonuna ilişkin FAVÖK ve FAVÖK marjı öngörümüzde bir değişime gitmiyoruz.

• Net karda beklentilere paralel sınırlı bir gerileme gördük – Operasyonel tarafta beklentilerin üzerinde bir gerçekleşme görsek de artan efektif vergi oranına bağlı olarak Erdemir’in net karı 1Ç19’da yıllık bazda %6 gerileyerek 997 mn TL olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan net kar, beklentimiz olan 984 mn TL’ye ve Research Turkey konsensüs beklentisi olan 957 mn TL’ye paralel bir seyir izlemiştir. Bu çeyrekte banka mevduat ve faiz gelirlerinin etkisiyle 237 mn TL’lik net finansal gelir (1Ç18: 55,7 mn TL finansal gelir) kaydedilmesi net kara pozitif katkı verirken, efektif vergi oranının %30’dan %39’a yükselmesi ise net karlılığa negatif etkilemiştir.

• Temettü ödemesi hisse performansını destekleyecektir – Erdemir yılın ilk çeyreğinde operasyonel tarafta beklentilerin üzerinde sonuçlar açıklasa da net kar tarafında beklentilere paralel gerçekleşme görüyoruz. Yılbaşından bugüne şirket hisseleri endekse göre %16 pozitif ayrışmıştır. Mayıs ayı içinde dağıtılmasını beklediğimiz hisse başı brüt 1,38 TL’lik (son kapanışa göre %15,8 temettü verimi) temettü, hisse performansına pozitif destek vermeye devam edebilir görüşündeyiz. Erdemir için hedef fiyatımız 10,18 TL olup, uzun vadeli “AL”, kısa vadeli “Endeks Üzeri Getiri” önerimizi korumaktayız.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN