ENKAI: Bir döngü için gerekenler

ENKAI: Parçadan bütüne prim beklentisi?

ENKAI piyasa değeri 5 milyar $ üzerinde kalan birkaç hisseden biri: işlem hacmi yüksek bu hisselere bakınca Türkiye ekonomisi hakkında da fikir sahibi olabiliyoruz. Hisse belirgin dalgalanma dönemleri sonrası pozitif hareketler içindeyken, bu bekleme dönemleri giderek kısalabilir mi? Aslında temel soru bu: tekrar prim yapma ihtimali ne olabilir ve bunu hangi şartlar altında sağlayabilir? Şartların değişmesi, ihtimallerin sayısal seviyesini belirliyor olacaktır.

Parçalardan bütüne: Son 1 yıl

Parçalara bölerek incelediğimizde 2022 mart döneminde başlayan primi daha farklı açıdan tarif edebiliyoruz. Mart 2022ye gelirken görülen şubat düşüşüne rağmen son 1 yıllık getiri pozitif idi. Yan, bu haliyle bakarsak: “ortalamaya dönüş” hareketi anlamsızmış gibi görünüyordu. Mademki mart 2022 sonrası prim oluşmuş ve 1 yıllık getiri hızlanmıştı, o halde ortalamaya dönüş nerede oldu da bu sonuç oluştu? Burada parçalara bölerek bakışın anlamını vurgulamış olalım. Görülmeyeni yakalamak için bakış açısını değiştirmek gerekir.

Kapalı çevrim: Tempo – prim kutusu (ortalamaya dönüş modeli)

Mayıs ayında görülen prim benzeri tekrarlanabilir mi? Şartlar değiştikçe ihtimallerin ağırlığı değiştiğine göre önce buna bakmalıyız: ortam prim yapmaya müsait mi?

Mayıs dönemindeki prime sebep olan kaldıraç kolu yükseliş hareketi içinde idi. Bu elbette yeterli değildi ama gerekli çarpan faktörüdür. Diğer çarpan olan algoritma seviyesi de pozitif idi ve bize söylemiş olduğu geçmişi katlayabilecek seviyede olduğu idi. Yani pozitif değerde olması çarpımsal olarak geçmişin pozitif parçasını oluşturabileceğine işaretti. Bu pozitif parçada prim idi.

Son durumda ise: kaldıraç kolu yükseliş göstermiyor. ileriye dönük simülasyon yaparsak da gösterecek durumda değildir. O halde prim için mecburi şart nedir? Algoritmadan gelen sayısal değerlerin geçmişteki prime göre çok daha kuvvetli değerlerde olması gereklidir. Bunun ilk adımı haziran ortasında atıldı ama daha fazlası gereklidir. Tekrarlanması hali içinde piyasa değerinde hızlı geri çekilme ve yükseliş görülmelidir. Temmuza girerken yaşanan budur. Son günler hareketinin negatife dönmesi kaldıraç kolunu da göreceli olarak daha güçlü kılacaktır. İdeal şartlar vardır ve İdeale yakınlığı mevcut değerleri kıyaslayarak görmek mümkündür. Hatta bunu makro ve mikro verilerdeki değişimlerle kıyaslayarak “ucuz/pahalı” algısı oluşturabiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!