Enka İnşaat 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (10.05.2018)

Enka İnşaat 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Mevcut Hisse Fiyatı: 4.91 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 6.47TL
Potansiyel Getiri: %32

1Ç18 Finansal Sonuçlar – Nötr

Operasyonel sonuçlar güçlü ancak net kar beklentilerin altında
 Enka İnşaat 1Ç18’de piyasa beklentisi olan 583mn TL’nin %15 altında 497mn TL net kar açıkladı.

 Enka bu dönemde yatırım faaliyetlerinden 20.5mn TL gider elde etmiştir. Beklentilerin altında gelen sonuçlarda düşük yatırım faaliyetleri gelirleri etkilidir.

 İş kollarının sonuçları ise enerji tarafı hariç beklentilerle uyumludur. Beklentilerin üstünde gelen FVAÖK enerji segmentinden kaynaklanmaktadır.

İnşaat işyükü çeyreksel olarak aynı seviyede 2.573 milyar ABD$ seviyesinde kalmıştır.
 Bu dönemde Amerikan büyükelçilikleri projeleri bekleyen iş yükünün %32’sini oluşturmuştur. Irak’taki iki yeni enerji projelerinin etkisiyle Irak’ın işyükü içerisindeki, payı da %30 seviyesindedir. Rusya’daki işlerin işyükü içindeki payı ise %17.5 seviyesindedir.

 Gürcistan’da Yap-İşlet-Devret olarak inşa edilecek 433MW kapasiteli 650mn ABD$’lık hidroelektrik santrali ise henüz bekleyen iş yüküne dahil edilmemiştir. Bu projenin dahil edilmesiyle toplam işyükü 3mlr ABD$ seviyesine çıkacaktır.

 1Ç18’de Şirket’in solo net nakit pozisyonu da 3.27milyar ABD$ seviyesinde seyretmeye devam etmiştir.

 Enerji segmentinde bu çeyrek güçlü 356mn TL FVAÖK kaydetmiştir.

 Gayrimenkul gelirleri de yıllık bazda TL cinsinden %5 artmıştır. Gayrimenkul segmentinden elde edilen gelir 302mn TL, FVAÖK de yıllık %2 artarak 177mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Hisse etkisi nötr
 Net kar beklentilerin altında kalsa da, segment bazında güçlü gelen FVAÖK sebebiyle finansal sonuçların hisse etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin