Enflasyon Raporu – 2018 – I / İş Yatırım

Enflasyonda iyimser revizyon

Merkez Bankası (TCMB) bugün yayımladığı enflasyon raporunda 2018 yılsonu enflasyon tahminini önceki rapora göre 0,9 puan yukarı çekerek %7,9 (%6,5-%9,3 aralığında) olarak açıkladı. 2019’a ait enflasyon tahmini ise %6,0’dan %6,9’a güncellendi (%4,7-%8,3 aralığında). Bu yıl tahminindeki revizyona (i) Türk lirası cinsi ithalat fiyatları varsayımındaki yukarı yönlü güncelleme 0,7 puan (i) çıktı açığındaki yukarı yönlü güncelleme 0,1 puan, (ii) 2017 dördüncü çeyrek enflasyon gerçekleşmelerinin tahminlerin üzerinde olması ve enflasyon ana eğilimindeki yükseliş, 0,1 puan katkı verdi. 2019 yılına yönelik güncellemenin hepsi TL cinsi ithalat fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor.

Küresel iktisadi faaliyetteki canlanma ve finansal piyasalardaki düşük oynaklığın katkısıyla küresel risk iştahının güçlü seyretmeye devam edeceğini belirten TCMB, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy girişlerinde istikrarlı görünümün sürdüğünü not ediyor.

2017 yılında işlenmemiş gıda, kur ve petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir ve iktisadi faaliyetteki güçlü seyir enflasyonun önceki rapor dönemi tahmininin üzerinde gelmesindeki ana nedenler olarak sıralanıyor. Bu yıla ait tahminleri oluşturulurken baz alınan varsayımlarda petrol fiyatlarındaki güncelleme dikkat çekiyor (2018 ortalaması 56 dolardan 66 dolara yükseltilmiş). Ayrıca endüstriyel metal gibi üretime girdi madde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle bu yıla ait ithalat fiyatlarında dikkate değer bir güncelleme söz konusu. Öte yandan, yıllık gıda enflasyonu %7 olarak korunuyor. Geçen yılın son çeyreğinden bu yana yağışların az olduğu ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gittiği dikkate alındığında bu seviyenin iyimser olduğu kanısındayız.

Para politikası cephesinde Başkan Çetinkaya bir kez daha enflasyonu aşağı çekmek için sıkı duruşun kararlılıkla korunacağını gerekirse ilave sıkılaştırma adımlarının atılacağı söylemini yeniledi. Ocak PPK toplantısı sonrasında Merkez Bankası’nın söylemin görece daha şahinleştiğini gördük. Önümüzdeki dönemde faiz kararlarında öncelikle TL’nin seyrinin yakından takip edileceğini düşünüyoruz

Özetle, yıl sonu enflasyon tahmininde görece iyimser bir yukarı yönlü güncelleme gördük. Bu bağlamda yılın kalanındaki toplantılarda yukarı yönlü güncellemeler devam edebilir. Para politikasında beklendiği üzere kararlı sıkı parasal duruş söylemi yineleniyor. TCMB’nin bu söylemi piyasalarca olumlu algılanıyor. Ancak Banka’nın ilk sınavını TL üzerinde kuvvetli bir baskı olursa ve/veya enflasyon görünümünde beklenen iyileşme gerçekleşmezse atacağı adımlarla vereceğini düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin