Enflasyon Raporu – 2018 2. Çeyrek / Şeker Yatırım

TCMB’nin sene sonu enflasyon tahmini yapılan ciddi revizyona rağmen iyimser kalabilir..

TCMB bugün yayınladığı çeyreklik enflasyon raporunda enflasyon tahminlerinde ciddi oranda revizyonlara gitti. 2018 sonu TÜFE enflasyon tahmini %8,4’ten %13,4’e revize edildiyse de, bu rakamın da iyimser kalabileceğini düşünüyoruz.

Hatırlatmak gerekirse, Nisan sonundaki son enflasyon raporundan bu yana $/TL kuru %20’nin üzerinde artış gösterirken, TÜFE enflasyonu da Mart’taki %10,2’lik dip seviyesinden Haziran sonunda %15,4’e kadar yükseldi ve Temmuz’da da %16,5’e yaklaşması bekleniyor.

 TCMB’nin yeni enflasyon tahminleri şöyle şekillendi:

  • 2018 yılı sonunda orta noktası % 13,4 olmak üzere, %12,5 ile %14,3 aralığında (Nisan raporunda orta noktası %8,4 olmak üzere %7,2 – 9,6 aralığı),
  • 2019 yılı sonunda orta noktası % 9,3 olmak üzere % 7,6 ile % 11,0 aralığında (Nisan raporunda orta noktası %6,5 olmak üzere %4,7 – 8,3 aralığı),
  • 2020 yılı sonunda orta noktası % 6,7 olmak üzere % 4,8 ile % 8,6 aralığında.

TCMB, Nisan Enflasyon Raporu’na göre 5 puan yukarı yönlü güncellenmesine katkı yapan faktörleri ise şöyle sıraladı:

  • Petrol ve Türk lirası cinsi ithalat fiyatları varsayımındaki yukarı yönlü güncelleme; +2,3 puan,
  • Gıda fiyatları varsayımındaki yukarı yönlü güncelleme; +1,4 puan,
  • 2018Ç2’deki yüksek oranlı tahmin sapması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma; +1,3 puan,
  • ÖTV artışı sonucu alkollü içecek fiyatlarındaki artış; +0,1 puan,
  • Çıktı açığındaki aşağı yönlü güncelleme; -0,1 puan.

TCMB’nin sene sonu enflasyon tahmininin piyasa beklentilerine yakınlaşması (en son Foreks anketinde medyan tahmin %14,1 olarak ölçüldü) olumlu bir adım olarak görülebilir. Öte yandan, biz TÜFE enflasyonunun yakında (en geç Ağustos ya da Eylül’de) %17,0’yi aşabileceğini ve sene sonunda %16,5 civarında kalabileceğini, dolayısıyla piyasa ve TCMB beklentilerinin biraz iyimser kalmış olabileceğini düşünüyoruz.

TCMB’nin enflasyon tahmininin iyimser olabileceği görüşümüzü destekleyen unsurları şöyle özetleyebiliriz:

  • TCMB sene sonu gıda enflasyon projeksiyonunu %7,0’den %13,0’e doğru ciddi anlamda revize ettiyse de, Haziran sonu itibariyle kümülatif (altı aylık) gıda enflasyonunun %13,8’e ulaştığı göz önüne alınırsa, bu rakam bile iyimser olabilir.

Sebze-meyve (özellikle de soğan-patates) fiyatlarında bir düzeltmenin gıda enflasyonunu bir miktar aşağı çekebileceğini düşünsek de, bu etki sınırlı kalabilir. Örneğin, beklenen ekmek zammı tek başına gıda enflasyonunu %2,0-2,5, manşet TÜFE enflasyonunu da kabaca %0,5 oranında yukarı çekebilir ki bu da patates, soğandan kaynaklanan olumlu etkiyi telafi eder.

Tarihsel olarak, Temmuz-Aralık dönemi için gıda enflasyonunun 2004’ten beri %4,2-%10,9 arasında (2003’de %2,8 idi) ve ortalamada da %6,0 civarında gerçekleştiğini görüyoruz. Bu açıdan, işlenmiş gıda fiyatları (örnek: ekmek zammı) ve et fiyatları kaynaklı baskıların da devam ettiği bir ortamda, TCMB’nin Temmuz-Aralık dönemi için negatif gıda enflasyonu varsayımını çok gerçekçi bulamıyoruz.

  • TCMB çıktı açığının üçüncü çeyrekten itibaren negatife dönmesini ve dört çeyrek boyunca öyle kalmasını (ekonominin potansiyelinin altında büyümesini), bunun da enflasyonu sınırlamasını bekliyor. Bu görüşe katılıyoruz, ancak öte yandan yurtiçi ÜFE enflasyonunun %24’e ulaştığı ve yakında %28-30 civarına yükselmesinin muhtemel göründüğü de unutulmamalı. Buna göre, önümüzdeki dönemde büyüme yavaşlama görülse bile,  maliyet yönlü baskıların enflasyonu yukarı çekmeye devam etmesini bekliyoruz. Negatif çıktı açığının enflasyon üzerindeki olumlu etkisinin daha çok 2019 yılından itibaren görülmesini bekliyoruz.

TCMB sene sonu enflasyon tahminini yaparken, TL’de önümüzdeki dönemde bir güçlenme olacağı varsayımı da yapıyor. Bu potansiyel güçlenme eğiliminin gecikmesi ya da gerçekleşmemesi durumunda da, TCMB’nin tahmini iyimser kalabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN