Enflasyon Raporu – 2017 Aralık / Şeker Yatırım

Enflasyon güçlü kur geçişkenliğiyle beklentileri aştı…

Aralık ayı TÜFE enflasyonu, bizim 0,40’lik tahminimiz ve piyasanın ortalama %0,50’lik beklentisinin üzerinde %0,69 seviyesinde gerçekleşti. Bu veri sonrasında yıllık enflasyon %13,0’den %11,9’a geriledi. Yİ-ÜFE enflasyonu aylık %1,37 artarken, yıllık seviyede %17,3’den %15,5’e geriledi.

Aralık ayı enflasyonundan öne çıkanlar

  • Gıda enflasyonu %1,5 ile beklentilerimize yakın gerçekleşirken, beklentileri aşan manşet TÜFE enflasyonunun kur baskısına bağlı olarak çekirdek kalemlerden, özellikle de dayanıklı-mal grubundan kaynaklandığı görülmektedir.
  • Dayanıklı, yarı dayanıklı mal grubu enflasyonu Ekim-Kasım’daki %3,4 ve %1,9’luk gerçekleşmelerin üzerine Aralık’ta da %2,0 seviyesinde gelirken, buradaki 3 aylık kümülatif artış %7,6’ya ulaşmıştır. Bu grupta 12 aylık enflasyon da %18,1’e ulaşmış ve 2018 yılı enflasyonuna %2,3’lük katkıda bulunmuştur.
  • Dayanıksız mal grubu enflasyonu da gene kur etkisiyle %1,2 seviyesinde gerçekleşirken, yıllık bazda %15,1’e ulaşmıştır.
  • Hizmet enflasyonu (beklentiye paralel) %0,4 seviyesinde gerçekleşmiş, yıllık bazda da %9,42’den %9,47’ye sınırlı bir artış göstermiştir. Hizmet enflasyonunun yıllık bazda Temmuz’dan beri stabilize olduğu görülmektedir, ancak mevcut seviyesi halen çok yüksektir. Fiyatlama davranışlarındaki bozulmayı da yansıtan bu katılığın enflasyonun düşüşünün önündeki en önemli engellerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Ağustos-Kasım arasında %8’ye yakın artarak enflasyona önemli oranda katkıda bulunan enerji fiyatları Aralık’ta biraz durulduysa da, %0,5’e yakın bir artış kaydetmiştir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN