Enflasyon Raporu – 2016 Aralık / Şeker Yatırım

Aralık Enflasyon: Kur Geçişkenliği Başladı…

Aralık’ta enflasyon 0.9% olan beklentinin oldukça üzerinde %1.6 gerçekleşirken, yıllık enflasyon %7.0’den %8.5’e yükseldi.

Yıllık çekirdek enflasyon Kasım’daki %7.0’den %7.5’e yükseldi. Her ne kadar çekirdek enflasyon (I endeks) aylık %0.35 gibi düşük gözükse de kur etkisinin yarım puan civarında enflasyona yansıdığını, çekirdek ürünlerde ise 1 puanlık bir etki görüyoruz. Bu oran güçlü bir talep ekonomisinde bekleyeceğimiz etkinin yarısına tekabül ediyor. Ancak, zayıf büyüme görünümüne rağmen, Önümüzdeki aylarda kur geciskenliği etkisi enflasyon üzerinde artacaktır.

Gıda enflasyonu Aralık’ta yıllık %3.6’dan %5.7’e yükselirken, Eylül-Aralık arasındaki kümülatif gıda enflasyonu uzun yıllar ortalaması olan 5.5 puanın altında 4.0 puan gerçekleşti.

Bu kadar düşük gerçekleşen gıda enflasyonun ana sebebinin bu yıl çok zayıf geçen turizm sezonu olduğunu düşünüyoruz. 2017’de de benzer koşulların devamını beklediğimizden ve hükümetin gıda fiyatları üzerindeki kontrolün artacağını varsayarsak, 2017’de de gıda fiyatları düşük seyretmesini bekliyoruz. Tabi ki tarımsal üretiminin güçlü kalacağı varsayımı altında.

2017’de ise negatif çıktı açığı, nispeten sıkı finansal koşullar ve güven kanalındaki zayıflık nedeniyle, enflasyon üzerindeki kur geçirgenliğine rağmen 2017’yi %%8.5 ile bitirme ihtimali söz konusu. Ancak, kurlar üzerindeki baskı artar ve gıda fiyatları bu yıla benzer şekilde düşük seyretmez ise yukarı yönlü riskler yükselir. Benzer şekilde hükûmetten gelebilecek vergi ve diğer zamlar ve petrol fiyatları da yukarı yönlü risk oluşturacak.

Aralık’ta TCMB PPK’nın 1 haftalık repo faiz olan politika faizini %8.00’deve üst bandı %8.50’e tutarak değiştirmedi. Düşüncemiz, TCMB’nin üst bandı ve politika faizini 50’şer baz puan arttırmasının en rasyonel karar olacağı yönündeydi. Sebebi ise TL üzerindeki baskıyı ciddi ve kalıcı olarak indirme potansiyeli ve enflasyondaki kur etkisinin gecikmeli de olsa kendini gösterecek olmasıydı. TCMB’nin faiz kararında büyüme tarafında endişelerinin etkili olduğunu düşünüyoruz.

TCMB’nin büyümeye ilişkin haklı endişesine rağmen, piyasa ve politika faizleri arasında farkın ciddi miktarda açıldığı ve TL volatilesinin yükseldiği ve değer kaybının emsal para birimlerine kıyasla arttığı bu dönemde, TL’deki değer kaybının ekonomiye (özellikle makro dengeler ve şirket bilançolarında bozulma kanalıyla) olumsuz etkisinin nispeten yüksek politika faizine kıyasla daha fazla olacağını düşünüyoruz.

Dolayısıyla, kur oynaklığının devam etmesi durumunda, TCMB’nin 24 Ocak’taki PPK toplantısında politika faizi ve üst bantta ölçülü faiz artışına gidebileceğini düşünüyoruz. Ancak, bu faiz artışına rağmen, TCMB’nin para politikasının düşük ya da negatif reel faiz ile sonuçlanacağı. Dolayısıyla, FED’in para politikasını sıkılaştırma beklentilerinin güçlendiği ve ABD’den ardı ardına güçlü ekonomi verilerinin geldiği bu dönemde, TL üzerindeki baskıların devam edebileceği düşüncesindeyiz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Şeker Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş