Enflasyon-durgunluk uyuşmazlığı

Aklı selim ekonomistler, 2019 için çeşitli uluslararası kurumlar tarafından dile getirilen GSYH büyümesinde daralmanın yıl sonunda yüzde 2.5’i bulabileceği yönündeki değerlendirmeleri aşırı kötümser bulmaktalar. Bu nedenle, bitirdiğimiz mart ayından başlayarak, hele ki 31 Mart seçimlerinin de geride bırakılmasına bağlı olarak, ekonomide giderek hızlanmasına şahit olunacak canlanma, bilhassa 2019’un 2. yarısında pozitif büyüme trendinin daha güçlü bir şekilde hissedilmesini sağlayacak. Ekonominin kimi ekonomistlerin ve çevrelerin iddia ettikleri gibi ağır bir durgunluk içerisinde olmadığının pek çok emaresi var. İmalat sanayi kapasite kullanım oranındaki toparlanmadan, tüketici güveni ile birlikte, reel sektörün güven endekslerinin birlikte hesap edildiği ekonomik güven endeksindeki toparlanmaya kadar uzayan bir dizi gösterge ortada.

Bu nedenle, şubat ayı sonu itibariyle, dört ayda 5.5 puan gerileyen yıllıklandırılmış TÜFE artış oranının, mart ayında sınırlı ölçüde de olsa bir artış göstermiş olması şaşırtıcı olmamalı. Bu nedenle, nisan ayından haziran ayı sonuna kadar ‘yapışkanlık’ etkisi noktasında direnç göstermesi beklenen enflasyonun, haziran ayı sonuna yüzde 17-19 bandında girip, yılın 3. çeyreğinde yüzde 15-17 bandını görmesi bekleniyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin