Enflasyon Canavarı Durulmuyor

Enflasyonun yeniden canlandığı ve gıda fiyatlarının da yeniden toparlandığı bir hareket söz konusu.

TCMB’nin de yükseliş beklediği Aralık ayında birikimli olarak gıdadan darbe yedik. Son yapılan zamların etkisi ve vergi artışlarının etkisi enflasyonda yukarı yönlü hareketi destekliyor. Gıda fiyatlarında Rusya’dan gelen etkinin de başladığı söylenebilir. Turizm sektörünün hafif toparlandığı süreçte son dönemde gecikmeli etki yapan gıdanın, bu ayki rakamda birikimli ve daha şiddetli bir etki yarattığı görülüyor.

Kurun tepkisi yüksek

3.50-3.55 aralığında sıkışıp kalan Dolar/TL kuru açıklanan olumsuz enflasyon datası sonrası yukarı yönlü hareketini artırdı. 2017 yılına da olumsuz haber akışı ile başlayan TL varlıklar enflasyonda da destek bulamadı. 2016 için tahminlerini 6.6 ile 8.4 aralığında orta noktası yüzde 7.5 olacak şekilde tahminin oldukça üzerinde açıklanan rakam merkezin yeniden hedefinden uzakta kaldığını gösteriyor. İlerleyen dönemlerde de ÜFE’de görülen artış maliyetlerin yükselişi ve TL’deki zayıflığın etkisi çift hanelere doğru gidecek seyrin gündemde olduğunu ortaya koyuyor. Her ne kadar iç talebin zayıf seyri olduğu düşünülse de diğer güçlü değişkenler enflasyondaki yukarı yönlü isteği tetikliyor.

 TCMB’nin toplantı tarihi belli oldu

24 Ocak’ta toplanacak TCMB’nin ilk adımı faiz artırımı olabilir. Hem kurdaki yukarı yönlü hareket hem de fiyat istikrarını savunmak isteyecek merkezin faiz silahını kullanmak isteyeceği bir dönem görebiliriz. Çekirdek enflasyonda görülen iyimser seyrin de bozulması TCMB’yi rahatsız edecektir. Manşet ile çekirdek arasındaki fark uzun süreden sonra ilk defa bu kadar açılırken, güç manşet enflasyona dönmüş durumda.

Kur için 3.5620 seviyesi önemli olacaktır. 4 Aralık zirvesi aşılırsa yeniden 3.60 süresine doğru seyrin güçlenmesi beklenebilir. FITCH’in 27 Ocak’ta vereceği not görünümü öncesinde karar alacak TCMB’nin kura ve enflasyona yönelik hamle yapma isteği artabilir. Diğer yandan son çeyrek büyümesinde bir miktar toparlanmanın gelmesini bekliyoruz. Özellikle kampanyalar nedeniyle öne alınan konut ve otomobil talebi bir miktar 2017 büyümesinden çaldığımızı da gösteriyor.

Gökhan Özkan
IşıkFX Araştırma Uzmanı

Finkafe'de Paylaş