Enflasyon Analizi – 2014 Mart / Halk Yatırım

Mart enflasyonundaki yükseliş temel dinamiklerden uzak

Tüketici fiyatlarında Mart artışı %1,13 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti (tahminimiz %0,78 idi). Ancak, beklentinin üzerinde artışta ağırlıklı olarak, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yukarı yönlü düzeltme ve giyim fiyatlarındaki mevsimsel artışın hızlı başlamış olması gibi temel enflasyon dinamiklerinden uzak unsurların etkili olması nedeniyle, enflasyon görünümünde ek bir bozulmanın sözkonusu olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca, gecikmeli kur etkisinin ev eşyası ve otomotiv gibi sektörlerde ek fiyat artışlarına neden olması; öte yandan kurun mevcut değerlenme eğiliminin önümüzdeki dönemde olumlu yönde kur etkisi yaratma olasılığı, enerji fiyatlarındaki aşağı yönlü baskılar gibi önümüzdeki dönemde enflasyonda yukarı yönlü riskleri dengeleyebilecek unsurları da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Bu doğrultuda, yıl sonuna ilişkin %8,2’lik TÜFE yıllık enflasyon tahminimizi koruyoruz (TCMB’nin Mart anketinde %7,98). Düşük baz etkisine bağlı olarak, Mart sonunda %8,39’a çıkan yıllık TÜFE enflasyonunun (Şubat sonunda %7,89 idi), Nisan-Mayıs döneminde yükseliş hareketini devam ettirerek %9 seviyesine yaklaşmasını, Haziran ayından itibaren ise düşüş trendine girmesini bekliyoruz.

Enflasyonun önümüzdeki dönem seyrinde, gıda enflasyonu önemli risk unsurlarından biri olmaya devam edecek. Ocak sonunda %11,3’e çıkan gıda yıllık enflasyonu Mart sonu itibariyle %10,4 düzeyinde. Ancak, hala %8’lik yıllık projeksiyonun üzerinde. Yılın ilk aylarındaki olumsuz hava koşullarının etkisinin azalması ve kur etkisinin olumluya dönmesi gibi olumlu gelişmelerin kalıcı olması halinde, önümüzdeki dönemde gıda enflasyonunun baskısı azalabilir. Enflasyonun temel dinamikleriyle ilgili olarak, çekirdek enflasyon göstergelerinden “I” endeksindeki yıllık artışın Mart sonunda %9,3’e ulaştığını izliyoruz. Geçen yılın Nisan sonundaki %5,4’lük dip seviyeden itibaren aralıksız bir yükseliş trendi hakim. Ancak, çekirdek enflasyon bir süre daha yüksek seviyelerde kalsa da, artış hızının Nisan ayından itibaren yavaşlaması şaşırtıcı olmayacak. Kurdaki değerlenmenin belirgin ve kalıcı olması ise, aşağı yönün başlamasını hızlandırabilir.

Enflasyon görünümde yukarı yönlü baskıları azaltabilecek kurda değerlenme, petrol fiyatlarında ılımlı seyir, iç talepte baskılar gibi unsurlar mevcut olsa da, belirsizliklerin devam ettiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda da, TCMB’nin para politikasındaki
sıkı duruşunu kısa vadede değiştirmesini beklemiyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Halk Yatırım Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir