Enflasyon Analizi – 2014 Ağustos / Halk Yatırım

Yıllık enflasyon bir süre daha %9’lu seviyelerde kalabilir

Tüketici fiyatlarındaki aylık artış, Temmuz ayında %0,45 seviyesinde gelerek, hem bizim %0,28’lik tahminimizin hem de ortalama piyasa beklentisi olan %0,13’ün üzerinde gerçekleşti. Üstelik, işlenmemiş gıda fiyatlarında yaşanan gerilemeye karşın. Daha istikrarlı bir görünüm sunan işlenmiş gıda fiyatlarının devam eden yukarı yönlü baskısı ise, gıda enflasyonun önümüzdeki dönemde dezenflasyon sürecini yavaşlatması açısından önemli bir risk unsuru haline geliyor.

Öte yandan, alkollü içki ve tütün grubundaki %1,99’luk artışın da yüksek Temmuz enflasyonunda ek bir baskıoluşturduğunu eklemek lazım.

Enflasyonun temel dinamiklerine yönelik olarak ise, kur etkisinin birikimli etkisinin hala devam ettiğini görüyoruz. Giyim fiyatlarında mevsimsel boyuta göre daha ılımlı kalan düşüş; ev aletleri, eğlence-kültür araçları, turlar gibi alt bileşenlerde gözlenen artışlar bunun yansımaları. Ayrıca, enerji fiyatlarındaki artışların gecikmeli etkileri ve altın fiyatlarındaki yükseliş de Temmuz enflasyonunda gözlenen ek baskı unsurları.

Tüm “çekirdek” göstergelerde yıllık enflasyonun yükseliş yönündeki hareketi, orta vadeli görünümle ilgili endişeleri artıran diğer önemli bir risk unsuru. “I” göstergesinde, yıllık enflasyonun tekrar %9,75’e yükseldiğini görüyoruz (Mayıs’taki %9,77’lik tepe noktasından Haziran’da %9,65’e gerilemişti).

Yukarıdaki gelişmeler doğrultusunda, yıllık TÜFE enflasyon oranı Mayıs ayında %9,66’lık zirve seviyesinden Haziran’da gerilediği %9,16’dan, Temmuz’da tekrar %9,32’ye yükseliş gösteriyor. Baz etkisi avantajının önümüzdeki aylarda yavaşlayacağını da gözönüne aldığımızda, yıllık enflasyon oranının bir süre daha %9’lu seviyelerde kalması beklenebilir. Bu durumda, enflasyon bekleyişlerinde bir miktar daha bozulma görebiliriz. Para politikası duruşuna etkisine bakacak olursak, küresel likidite koşullarında ek bir iyimserlik yaratacak bir tablo ortaya çıkmadığı sürece, faiz indirimlerine devam etmesi pek olası görünmüyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

Halk Yatırım Araştırma

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir