Enerjide ‘yaz tasarrufu’ seferberliği

Dünyanın önde gelen ekonomilerinin tümünün en öncelikli gündem maddesi ‘enerji arz güvenliği’nin 2023 yılı sonuna kadar nasıl yönetileceği. Avrupa’nın önümüzdeki sonbahar ve kışa doğalgaz depolarını yüzde 90’a yakın doldurmuş olarak girmeleri gerekiyor. Bunun başarılabilmesi adına, Avrupa ülkelerinin bütününde bu yaz döneminin tarihi bir ‘enerji tasarrufu’ seferberliği ile geçmesi gerekmekte. Sadece, hane halkının tükettiği elektrik ve doğalgazda ciddi tasarruf tedbirleri değil, sanayinin tükettiği doğalgazı da tasarruf etmesini sağlayacak mali destekler ve tedbirler de gündemde. Çünkü, haziran ayı sonu itibariyle pek çok önde gelen Avrupa ülkesinde depoların doluluk oranı yüzde 50’lere inmiş durumda.

Ülkeden ülkeye değişiyor olmakla birlikte, doğalgazın kullanımını yazın minimum düzeye indirip, doğalgaz depolarını doldurabilmeniz için, hane halkı ve sanayinin ihtiyaç duyduğu yüksek miktardaki elektrik ihtiyacını başka enerji türevlerini devreye alarak tamamlamak gerekecek. Söz konusu enerji türevlerinde kömür, nükleer ve rüzgar, güneş gibi yenilebilir enerji kaynaklarına yüklenilebildiği kadar yüklenme öne çıkmakta. Tabi, enerji arz güvenliği endişeleri nedeniyle kömür ve petrol kullanımının katlanmasını, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres ‘bir intihar’ olarak nitelendirse de, dünyanın önde gelen uluslararası kuruluşları enerji arz güvenliği nedeniyle kömür ve petrol gibi iki karbon salınımı yüksek ‘fosil yakıt’a dönüşü çok riskli görseler de, çok sayıda türev enerji imkanını devreye almadan doğalgazda ‘tarihi’ bir tasarruf seferberliğinden sonuç almak da kolay gözükmüyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!