Enerjide tarihi ‘bağımsızlık’ hamlesi

Kerem Alkin – 07.04.2017

Önümüzdeki 10 yıl, Avrasya merkezli olarak, küresel ekonomi-politiğin yeniden şekillendiği, küresel ölçekte 4 ayrı çekim merkezi ve manyetik alanın oluşmasının beklendiği ve Türkiye’nin dünya ekonomisinde ‘bir üst lige’ çıkabilmek adına, elindeki imkânları etkili ve isabetli kullanması gereken bir dönem olacak. Bu süreç, Türkiye’nin ‘enerjik’ olmasını, kaslarını güçlendirmesini, entelektüel kapasitesini çok daha yukarılara çekmesini gerektiren bir dönem olacak.

Türkiye’nin bu dönemde, her sektörde yeni stratejiler oluşturması, yeni hedefler belirlemesi gerekecek.

Türkiye’nin ‘enerjisi’ni ‘Büyük Türkiye Vizyonu’na odaklaması gerekecek. Bu sürecin bütünü, aynı zamanda, Türkiye’nin enerji alanında ‘milli bir yürüyüş’ü, ‘milli hamle’yi, ‘bağımsız enerji’ strateji ve hedeflerini belirlemesinden geçiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın dünkü bir saatlik sunumu, enerjide ‘milli ve bağımsız’ yol haritasının tüm detaylarına vakıf olmak açısından etkileyici tespitler içeriyordu.

Türkiye’nin ‘Milli Enerji ve Maden Stratejisi’, ‘Arz Güvenliği’, ‘Yerlileştirme’ ve ‘Öngörülebilir Piyasa Koşullarının Oluşturulması’ sacayaklarına dayanıyor.

Türkiye, faaliyette olan ve inşa edilen, planlanan 8’i doğalgaz, 2’si petrol boru hattı ile dünyanın en kritik ‘enerji kavşak noktası’ olacak. Arz güvenliğinin bir diğer başlığı ise depolama.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin