Endeks neden cazip ?

Endeks neden cazip ? Neden yükseliyor ? Bu kadar cazip olan nedir ? Hesaplar neden tutmuyor ? Kurulan denklemler istenen sonuçları neden vermiyor ?

Doğru soruları sormadıkça, kurulan modeller de hatalı oluyor ve sonuçları da hedeflenen noktaya götürmüyor.

Bu döngü devam edecektir, sonuçta oluşan yatırımcı memnuniyeti de ortadadır.

Endekse gelirsek:

Aralık 2016 içinde dibini yaparak, kasım 2016 üstünde aylık kapanışla yükseliş başlangıcına girmiş oldu. Böyle düşünmemize iten çokça sebep vardır, en önemlisi de aşağı yönlü baskının zorlayıcı olması veya sınırları zorlamış olması idi.

Sınırları belirleyense kullandığınız modeldeki parametrelerdir. Model doğru olduğu sürece sınırları tespit doğruluğunuz da o denli yükselir.

Endeks neden cazip ?

Cazibeyi sağlayan endeksin kendisi değildir. Yani mevcut seviyeden öte biriken enerji belirleyicidir. Borsa endeksi değeri belirleyici değildir. Belirleyici olan hareketlerin oluşturduğu enerjidir. Bu enerji modellendikten sonra endeks hareketlerini değerlendirmek daha doğru sonuçlar ve hedefler verecektir.

Endeksde büyük el neler yapmaktadır ? Yani kazancını nasıl sağlamaktadır  ? Açıktır ki bir model kullanılmaktadır.

Basitçe ifade edersek:

6 aylık yükseliş ve düşüşleri gözlemleyerek önemli hareketler içinde bulunduğunu tahmin edebiliriz.

Bunu görmek için geçmişe bakmak yeterlidir.

Şubat 2012de başlayan yükseliş ve mayıs 2013 döneminde biten hareket bu türdendir. Altı aylık dönemler için oluşan hareketlerin belirleyici olduğu faktör idi.

Peki neden bu kadar uzun sürdü ?

Bunun da belirleyicisi yıllarca süren aşırı baskı idi.

Bir başka deyişle, aşırı baskı dönemleri her zaman düzeltme veya ters yönlü hareketlerin başlangıcı için faktör olmuştur.

Bunu görmek de zor olmasa gerek.

Son duruma bakalım: 6 aylık ortalama yükseliş diyebileceğimiz türden bir başlangıcı yapmıştır. Yine de geçmişle kıyaslamak gerekir ve görüyoruz ki yükseliş döneminin henüz başlangıcındadır.

Yani 6 aylık ortalamadaki belirleyiciliği baz alırsak yaz dönemine dek devam edecek hareketlenmeyi bekleyebiliriz.

Bir ay ortalama 4 haftadan oluştuğunu göz önüne alırsak: aylık bazda ortalamayı bozmayacak hareketleri haftalık bazda bekleyebiliriz.

Yani dalgalanma şeklinde gelişmeler ana eğilimi bozmayacak ama algıyı yönlendirecek veya değiştirecek şekilde görülebilecektir.

Ay içinde düşüşler görülebilecektir ve bu modelleme gereği görülebilecek davranış türüdür.

 

 

 

 

www.cemsengezer.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin