Emtia Piyasası Yorumları / ALB Menkul – (11.07.2014)

ALB Menkul Emtia Raporu

BAKIR

Shanghai Futures Exchange depolarındaki bakır stoklarının yüzde 3,8 artarak 5 haftanın en yüksek seviyesi 84,453 metrik tona tırmanmasıyla birlikte bakır fiyatlarında kısmi gerileme yaşanmıştır.

Bakır 3,2770 direncini test ettikten sonra gevşemiş, buna karşılık 3,2410 desteği üzerinde tutunmaktadır. Bakırın 3,2410 desteğini aşağı yönlü kırması halinde 3,2175 desteğinin, bu seviyeden destek alması halinde ise 3,2770 direnci hedeflenebilir.

KAKAO

Kakaonun en büyük alıcı bölgesi olan Avrupa’da işlenen kakao tohumu miktarının son üç ayda, geçen yılın eş dönemine göre yüzde 0,7 gerilemiş olması nedeniyle kakao fiyatlarında düşüş gözlemlenmiştir. Beklentiler, yüzde 2,5 artış olması yönündeydi. Aynı zamanda Batı Afrika’daki hava durumu ile tohumların iyi durumda olması, Nijerya’da ise çiftçilerin hava durumu nedeniyle erken hasat yapmasının beklenmesi nedeniyle kakao fiyatları düşüş eğilimi korumaktadır.

Eylül vadeli kakao kontratları 3044 desteğini test etmektedir. Kakaonun 3044 desteğini aşağı yönlü kırması halinde 2998 desteğinin, bu seviyeden destek alması halinde 3089 direncinin hedeflenmesi beklenebilir.

KAHVE

Kahve fiyatları, daha fazla talebin Brezilya’daki kahve arzını destekleyeceği yönündeki spekülasyonlar ve kahve çekirdeği envanterlerinin arttığı yönündeki beklentilerle birlikte 20 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Eylül vadeli kahve kontratları sıkışık seyretmekteydi. Kahve bugün 172 seviyesinden sert bir şekilde gerilemekle birlikte 161 desteğine tutundu. 161 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde 150 desteğinin hedeflenmesi beklenebilir. Kısa vadede direnç 172 seviyesidir.

MISIR

Aralık vadeli mısır kontratlarının 400 doların altına gerileyerek son 4 yılın en düşük seviyelerini gördüğünü, 2010 yılından sonra ilk defa 400 dolar altında seyrettiğini gözlemliyoruz.

Aralık vadeli mısır kontratlarında destek 391 seviyesi olarak görünmektedir. Mısırın 391 desteğini aşağı yönlü kırması halinde kayıplarını 379 desteğine doğru genişletmesi beklenebilir. Kısa vadede direnç 401 olarak görünmektedir. Mısırda trend aşağı yönlü olmaya devam etmektedir.

PAMUK

Pamuk fiyatları Haziran 2012’den sonraki en düşük seviyesine yakın hareket etmekle birlikte, ara ara yukarı yönlü tepkimeler almaktadır. Buna karşılık pamuk fiyatlarında arz ve üretime yönelik beklentiler nedeniyle aşağı yönlü trend devam etmektedir.

Temmuz vadeli pamuk kontratlarının 68,50 desteğini aşağı yönlü kırması halinde 65,00 desteğinin, bu seviyeden destek alması halinde ise 70,10 direncini hedeflemesi beklenebilir.

DOĞALGAZ

Doğalgaz fiyatları; Avrupa’da hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta artacak olmasının beklenmesi, aynı zamanda zayıflayan talep ve İngiltere limanlarına ulaşan LNG tankerlerinin etkisiyle gerilemektedir.

Doğalgazda 4,07 destek seviyesidir. Doğalgazın 4,07 seviyesini aşağı yönlü kırması halinde 3,99 ve 3,87 desteklerinin, bu seviyeden destek alması halinde 4,17 seviyesinin hedeflenmesi beklenebilir. Doğalgazda genel trend aşağı yönlü olmakla birlikte 4,17 seviyesi üzerine hamle gelmediği sürece eğilimin aşağı yönlü olması beklenmektedir.

ŞEKER

Brezilya’nın orta güney kesiminde şeker üretimi yıllık bazda yüzde 71 arttı. Brezilya’da artan üretimler beraber rekor hasat beklentisi, aynı zamanda Hindistan’da şeker üretiminin son üç yıl içinde ilk defa yükselmesinin beklenmesi nedeniyle şeker fiyatları gerilemiştir.

Ekim vadeli şeker kontratları 17,10 desteğini test etmektedir. Şekerin 17,10 desteğini aşağı yönlü kırması halinde 17,00 ve 16,75 desteklerinin hedeflenmesi beklenebilir. Kısa vadede direnç 17,30 seviyesidir. Aşağı yönlü trend hareketi devam etmektedir.

BUĞDAY

Avrupa’nın önemli buğday ekim bölgelerinden Fransa ve Romanya’da geçtiğimiz hafta yağmurlar etkili oldu. Önümüzdeki günlerde bu ülkelerde yağmurun devam etmesi bekleniyor. Diğer yandan, yağmurların ürün kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği endişeleri ve Arjantin’de 2015 yılında buğday ekim alanlarının azalması tahminlerinin yapılması da önemli haberler olarak görünüyor. Buna karşılık buğday fiyatlarında yukarı yönlü tepkimeler sınırlı kalmakta, fiyat aşağı yönlü eğilimine devam etmektedir.

Buğdayda uzun vadeli aşağı yönlü trend hareketi devam etmektedir. Buğdayın 569 seviyesindeki desteği aşağı yönlü kırması halinde 556 desteğinin, 569 seviyesinden yukarı yönlü tepki vermesi halinde ise 584 ve 598 dirençleri izlenebilir.

NİKEL

Nikel fiyatları rekor derecedeki global stokların yanı sıra dünyanın en büyük nikel üreticisi olan Endonezya’nın etkisiyle de geriliyor. Endonezya’da dün gerçekleşen seçimlerin ardından ülkenin işlenmemiş cevher ihracatı üzerindeki yasağı gevşeteceği spekülasyonlarıyla nikel fiyatları geriledi. Çin’den açıklanan dış ticaret verileri de talebin azaldığını gösteriyor, bu nedenden dolayı nikelde düşüş devam ediyor.

Nikel fiyatları 8,88 seviyesi altında kalıcılık sağlamıştır. Nikelin 8,88 seviyesi üzerinde tutunması halinde 9,20 seviyesinin, bu seviye altında kalması halinde ise 8,53 ve 8,31 desteklerinin hedeflenmesi beklenebilir.

TÜM FOREX YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir