Emlak Konut GYO Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (24.11.2016)

Emlak Konut GYO Hisse Yorumu

Net kâr tahmininde artış daha yüksek temettü verimine işaret ediyor

• Emlak GYO hisseleri için görüşümüzü “Endeksin Üzerinde” olarak sürdürüyoruz. Hisse için 12 aylık hedef fiyatımız olan 4,0 TL, %37 yukarı potansiyele işaret ediyor. 3Ç16 sonuçları sonrasında Şirket için 2016 net kâr tahminimizde yukarı yönlü revizyon gerçekleştirdik. Bazı projelerin erken tamamlanması ve Yönetimin hedeflerinde gerçekleşen yukarı revizyonla birlikte 2016 net kâr tahminimizi 1 milyar 800 milyon TL (önceki: 1 milyar 500 milyon TL) seviyesine yükseltiyoruz. Makro çerçevedeki zorluklara rağmen, Emlak GYO’nun önümüzdeki dönemde de güçlü operasyonel performansını sürdürmesini bekliyoruz. i) güçlü kâr görünümü (4Ç16 – 2020 yılları arasında toplam 8 milyar TL’lik net kâr), ii) 2016 yılında gerçekleştirilen gelir paylaşımı modeli ihalelerinin oldukça başarılı olması (ortalama ihale çarpanı arsa değerlemesinin 2,08x katı), ve ii) çoğunluğu İstanbul’da bulunan ve önümüzdeki yıllarda gelir sağlayacak büyük projelerin geliştirilmesine imkan verecek değerli arsaların bulunması bu öngörümüzü destekleyen etkenler olarak sıralanabilir. Ayrıca Emlak GYO’nun 2016 yılı kârından %6.6 temettü verimine karşılık gelecek şekilde, (%40 temettü dağıtım oranı tahminiyle) temettü dağıtmasını bekliyoruz. Hisse 3Ç16 sonu itibarıyla net aktif değerine göre %43 iskontolu işlem görürken, halka arzdan bu yana tarihsel net aktif değer iskontosu %26 seviyesinde bulunuyor.

• Konut üreticileri satışları desteklemek amacıyla Ağustos ayında düşük faizli finansmanını destekledi. Kısa vadede konut satışlarının Emlak GYO için yüksek seyredeceğini düşünüyoruz. Konut piyasasını desteklemek amacıyla, konut geliştirici firmaların konut kredi faizlerini düşürmesi ve hali hazırda 10 yıllık vade için %0,70 aylık faiz oranlarıyla devam eden kampanyalar konut talebinin yüksek kalmasında etkili olmaktadır.

• Emlak GYO 2016 yıl sonu için yaklaşık 11 bin adet konut satış hedefini (2015: 9.935 adet) ve 7,6 milyar TL ön satış gelir (2015: 5,9 milyar TL) hedefini korumaktadır. Şirketin yeni proje lansmanlarıyla 4Ç16 ön satışlarının güçlü olmasını bekliyoruz. Emlak GYO 2016/10 aylık dönemde 6 bin 697 adet ön satış gerçekleştirirken, 5 milyar TL gelir elde etti. Şirket son olarak Kasım ayında anahtar teslim iki projesini satışa sundu (Gebze-İstanbul 1.850 ünite, Niğde 365 ünite). Emlak GYO ayrıca Aralık ayı içinde Ankara’da 1.500 ünitelik başka bir projenin ön satışına başlamayı planlıyor. Şirketin ön satış gelir hedefinin ulaşılabilir olduğunu düşünmekle birlikte ön satış adet hedefini hedeflerin biraz altında 10 bin civarında olmasını tahmin ediyoruz.

• 2016 yılındaki ihaleler başarılı. Şirketin 2016 yılında gerçekleştirdiği ihalelerde ortalama 2,08x düzeyindeki ihale çarpanı (gelir/arazi ekspertiz değeri) ile oldukça cazip sonuçlar elde edildi. Devam eden projeler için 2,12x, Yönetimin sürdürülebilir hedefi olan 2,0x çarpanıyla paralel seyrediyor. Diğer taraftan 9 ay sonu itibariyle Emlak GYO’nun gelir paylaşım modeli ile bekleyen iş tutarı 13 milyar 770 milyon TL seviyesine ulaşırken, net kârının 8 milyar TL ile 4Ç16-2020 döneminde devam eden inşaatların tamamlanmasıyla mali tablolarına yansıması beklenmektedir.

• Riskler. Ekonomik yavaşlama ve faiz oranlarında yaşanabilecek önemli bir artış konut talebini olumsuz etkileyecek nedenlerin başında geliyor. Bu da Emlak GYO’nun devam eden projelerindeki satış performansının zayıf kalmasına neden olabilir. Teslimlerde yaşanacak bir gecikme net kâr tahminlerimizi ve dolayısıyla temettü öngörümüzü olumsuz etkileyebilecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN