Elektriğe 6 milyar euro ayıran Sabancı gaza da giriyor

2015 yılına kadar üretime 5.5 milyar, dağıtıma da yaklaşık 500 milyon olmak üzere toplam 6 milyar euro yatırım planlayan Sabancı Grubu, Botaş’ın doğalgaz kontrat devirleriyle yakından ilgilendiğini açıkladı.

SABANCI Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, Avusturyalı Verbund ile  yüzde 50-50 ortak oldukları Enerjisa’nın 2015 yılına kadar üretime 5.5 milyar euro yatırım yapacağını belirterek, bu yılki yatırım tutarının ise 930 milyon euro olacağını söyledi. Üretim tarafına yapılacak yatırımın 1 milyar eurosunu gerçekleştirdiğini kaydeden Hakman ‘Dağıtıma yapacağımız yatırım 2015’e kadar 1.2 milyar lira olacak. Bu yılki bütçemiz ise 235 milyon lira. Holding olarak 5 bin megavat kurulu güç, yüzde 10 pazar payı hedefimiz bulunuyor’ dedi.

KURULU GÜCÜMÜZ 1.385 MW
Hakman, şöyle devam etti: ‘Bandırma Santralı devreye girdi. Kurulu gücümüz 1385 megavata çıktı. Bundan sonraki planlarımıza bakarsak; yaklaşık 1200 megavatlık hidroelektrik ve rüzgaar santralı şu anda inşa ediliyor. Buna ilave olarak 550 megavat büyüklüğünde lisansı bizde olan mühendislik çalışmalarını yürüttüğümüz santraller var. 200 megavatlık bir santralın lisansını da satın almak üzereyiz.’

İGDAŞ’LA İLGİLENECEĞİZ
ELEKTRİK üretim özelleştirmeleriyle de ilgilendiklerini ifade eden Hakman, ‘Ancak bizim hedefimize ulaşmamız için mutlaka bu özelleştirmelerden bir  şeyler almamız gerekmiyor. Portföylerden bazılarını seçebiliriz. Örneğin Hamitabat ile ilgilenmeyiz’  dedi. Hakman, İGDAŞ özelleştirmesi ile de ilgilenebileceklerini ifade etti. Sabancı Enerji Grubu olarak doğalgaz ticareti, mevcut kontrat sahiplerinden alma, LNG ithalatı ve Botaş’ın kontrat devirleri ile yakından ilgilendiklerini belirten Hakman, ‘Bunun dışında yenilenebilir enerji ekipmanları üretimi ve kurulumu gibi konularda inceleme ve çalışma yapıyoruz. Ortaklık da düşünebiliriz’ dedi.

Yüzde 4 pazar payı 3.7 milyar ciro hedefliyor
MEVCUT pazar paylarına ilişkin de bilgi veren Hakman, geçen yıl üretim  tarafında pazar paylarının yüzde 1,4 olduğunu, bu yıl yüzde 4 pazar payı hedeflediklerini bildirdi. Hakman, EnerjiSa’nın cirosunun geçen yıl 2,9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirterek, bu yıl 3.7 milyar lira ciro hedeflediklerini söyledi. Hakman, Enerji Grubu’nun Sabancı Holding içindeki payının da yüzde 15 ila 20 arasında olmasını hedeflediklerini bildirdi.

Bandırma 2 için görüşüyoruz
BANDIRMA’DA açılışını yaptıkları 930 MW’lık doğalgaz santraline ek olarak lisans aşamasındaki 1.000 MW’lık Bandırma II santralı için şartlı  bağlantı görüşü aldıklarını da ifade eden Hakman, ‘Görüşmeler devam ediyor.  Yılsonuna kadar inşaatına başlamış oluruz’ dedi. Adana’da yapmayı planladıkları 450 MW’lık Tufanbeyli kömür santralı için bir konsorsiyumla anlaştıklarını belirten Hakman, Muş’taki Alparslan 2 barajı projesini de satın alma aşamasında olduklarını söyledi.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/elektrige-6-milyar-euro-ayiran-sabanci-gaza-da-giriyor–15175h.html

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir