Ekonomiye üçlü darbe

Sabah gözümün çapaklarını silmeden, BloombergHT websitesine girdim, döviz dün gece başımıza ne dertler açmış diye. TL’nin değer kazanacağı yok tabii, kamu bankaları satışı kestiği anda, Arz’ın Merkezine Seyahat durumları. Ama daha ilginç haber TCMB cephesinden geldi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geç likidite penceresi (GLP) repo imkanı ile piyasaya 1 milyar TL verdi. …. Pazartesi sabahı yaptığı açıklamayla TCMB, gerektiğinde BIST repo pazarında yapılan fonlamanın azaltılabileceğini söylemişti. BIST repo gösterge faizi TLREF açıklama sonrası çift hanelere ulaşarak son 6 ayın en yükseğini gördü”.

Yani, dostlarım Türkiye’de artık TCMB faizi %11.25’tir. Bu da yetmedi, TCMB piyasalara verdiği parayı çeşitli yollardan kısarak, bankalardaki fazla likidteyi emiyor. Sonuç olarak, TCMB’nin deklare edilmeyen yeni “sıkı, fakat şefkatli ve merhametli” para politikası, mevduat ve kredi faizlerinde yükselişi başlattı. Aşağıdaki grafikten görüyorsunuz, kredi ivmesi (yani 13 haftalık hareketli ortalama ile ölçülen kredi büyümesi) acil bakımda hastanın nabzı gibi düşüyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN