Ekonomi Raporu – 2016 Eylül / Garanti Yatırım

GENEL GÖRÜNÜM

Ekonomi

 Ağustos enflasyonu beklentilerin altında, aylık -%0.3 gerçekleşti. Beklentilerden daha düşük gelen enflasyonda, gıda enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi ana rol oynadı. Ağustos’ta çekirdek enflasyondaki gerilemeye rağmen, son dönemde hizmet enflasyonda beklentilerimizin üzerinde seyreden katılık yüzünden yılsonu enflasyon beklentimizi %7.8’den %8.5’e yükseltiyoruz.

 İkinci çeyrekte büyüme %3.7 olan beklentilerin altında %3.1 oldu. Çeyreksel bazda büyüme ise 1.çeyrekteki %0.7’den %0.3’e yavaşladı. İç talep toplamda 5.0 puan ile büyümeye güçlü katkı sağlarken; turizm etkisinin önceki çeyreğe göre belirginleşmenin etkisiyle dış talep büyümeyi 2.1 puan aşağı çekti. 2016 yılı büyüme beklentimiz %3.5.

 Dış ticaret açığı Temmuz ayında 4.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yıllık dış ticaret açığımız ise 56 milyar civarına geriledi (Haziran ayında 58 milyar dolar idi). Cari açık, Temmuz ayında beklentilere yakın 2.6 milyar dolar oldu (beklenti 2.7 milyar dolar). Yıllık rakam böylece 28.9 milyar dolara indi (GSYH %4.1).

 Temmuz ayı bütçe fazlası 0.1 milyar TL, faiz dışı fazla ise 4.3 milyar TL. Temmuz ayında, giderler tarafında cari transferler, sermaye giderleri azalırken vergi gelirlerin %0 büyüdü. Bütçe gelirleri yıllık %14 artmasına rağmen alt detaylar önemli: Vergi gelirlerindeki kısmi zayıflık sürüyor (yıllık %9 artış).

Finansal Piyasalar

 Eylül ayında küresel hisse piyasaları gündeminde kayda değer bir değişim yok. Gelişmekte olan piyasaların gelişen piyasalara görece güçlü performansı devam ediyor. Bununla birlikte FED faiz artırımına ilişkin tartışmaların güçlenmesi ve ECB’nin son toplantısında ek parasal genişleme noktasında beklentileri karşılayamaması mevcut görünüm içerisinde hisse piyasalarında kar satışlarını gündeme getiriyor. Borsa İstanbul tarafında ise Temmuz ayındaki kayıplar sonrasında zayıf bir toparlanma eğilimi görüyoruz.

 Fed yetkililerinin Ağustos ayı sonlarında yaptığı açıklamaların etkisiyle öne çekilen faiz artırımı beklentilerinin, Eylül başında ABD’den gelen istihdam raporunun beklentileri karşılamaması ve ISM endekslerinin ülkede iktisadi faaliyetin hız kestiğine işaret etmesiyle beraber ötelendiğini gördük. Bu süreçte gelişmekte olan ülke para birimlerinde etkili olan olumlu havadan destek bulan USD/TL kuru 2.92’li seviyelere gerilese de, bu seviyelerde kalıcı olamadı. Eylül’de gelişmekte olan ülke para birimlerine ilgi azalırken, TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesini bekliyoruz. TL’nin kısa vadede baskı altında kalması için özel bir neden görmesek de, TL’de değerlenme potansiyelini de sınırlı görüyoruz. USD/TL kurunun önümüzdeki haftalarda 2.93-3.00 aralığında hareket edebileceği beklentisindeyiz.

 Önümüzdeki dönemde mevcut koşullar doğrultusunda TCMB’nin faiz indirimlerine devam edebileceğini, ortalama fonlama maliyetinin %7.50-%7.75 aralığında oluşabileceğini öngörüyoruz. Bu görüşümüze istinaden gösterge tahvil ve 5 yıla kadar vadeli diğer tahvil faizlerinde iyimser görüşümüzü koruyoruz. Ancak ülke kredi notunun düşebileceğine dair endişelerin devamı, TL’deki dalgalanmanın sürmesi ve enflasyon görünümünün önümüzdeki dönemde yukarı yönlü olması nedeniyle 5 yıldan uzun vadeli tahvil faizlerinde kalıcı bir düşüş beklemezken, olası faiz yükselişinin bu tahvillerde daha belirgin olacağını değerlendiriyoruz.

Garanti Yatırım tarafından hazırlanan Eylül 2016 “Aylık Ekonomi ve Piyasalar Raporu” için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin