Ekonomi politikaları: Winter is coming

Atilla Yeşilada – 04.10.2017

Bir hafta boyunca Milano ve Londra’da seminerler verdim ve okurları– yani fon yöneticileri ve reel sektörde faaliyet gösteren şirketleri– ziyaret ederken, aynı zamanda Çin, Meksika ve Hint mutfağının eşsiz tadları ile damağımı renklendirdim. Ziyaretimin mesajı Game of Thrones’dan seçilmişti: Winter is Coming, ejderha ateşinde kızarmaya hazır olun, bol bol zeytinyağı sürünün.

Etkisi oldu mu? Katiyetle hayır. Yatırımcılar pozisyonlarından memnun. Çoğu Türkiye’de politik görünümün gittikçe içinden çıkılmaz hale geldiğinin farkında ama 2 noktada bana inanmıyorlar:

  • Fed ve AMB’nın bilanço daraltarak ya da faiz artırarak Gelişmekte Olan Piyasaları (GOP, Ülkeler = GOÜ) üzeceğine ihtimal vermiyorlar.
  • 2017 büyümesinin tamamen pompalama ürünü olduğunu görüyorlar, ama AKP’nin 2018 yılında da şapkadan bir tavşan çıkartıp bu Piramit Oyununu devam ettireceğine güvenleri tam.

Galiba Bakan Şimşek iki hafta içinde yine New York veya Londra yolcusu, o da pastanın üstüne sürer kremayı, en az yıl sonuna kadar sıcak para akar.

Devamı için TIKLAYINIZ!