ECB Toplantı Değerlendirmesi / Ekim

Özgecan Özdemir – 26.10.2017

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Varlık Alım Programını Düşürdü

Ekim ayı ECB toplantısında herhangi bir faiz oranı kararı değişikliğine gidilmedi. Ancak varlık alım programı 30 Milyar Euro’ya düşürüldü. Ayrıca programın Eylül 2018 tarihine kadar uzatılacağı açıklandı. Aralık ayı sonuna kadar 60 Milyar Euro olarak devam edecek varlık alım programı, Ocak ayı itibariyle Eylül 2018’e kadar 30 Milyar Euro olarak sürdürülecek. Ayrıca açıklanan metinde gerektirdiği takdirde varlık alım programının Eylül 2018 tarihi sonrasında da devam edebileceği belirtildi. Özellikle ECB, varlık alım programı süresince faiz oranlarının uzun bir süre daha cari seviyelerde devam etmesi gerektiğini savunuyor. Diğer taraftan dikkat çeken başka bir açıklama ise vadesi dolan tahvillerin gerektiği takdirde tekrardan yatırım yapılabilir olacağı. ECB, bu durumun likiditeyi ve para politikasına olumlu yönde yarar sağlayacağı görüşünü paylaşıyor.

ECB Başkanı Draghi’nin gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında, enflasyon oranında istenen görünüm yakalanmadıkça varlık alım programının devam edeceğini açıkladı. Draghi, varlık alım programında meydana gelen azaltma kararının enflasyon hedefine olan yakınlaşmaya dair güveni yansıttığını belirtiyor. Büyüme görünümüne dair ise ılımlı görüş içerisinde olan Draghi, risklerin genel olarak dengeli olduğunu düşünüyor.

SONUÇ

Bir süredir olumlu gelen Euro Bölgesi verileri ışığında piyasalarda ECB’nin faiz artırım ihtimalleri yönünde algı güçlüydü. Ancak ECB herhangi bir faiz değişikliğine gitmeyerek, tahvil alım programını 2018 yılı itibariyle 30 Milyar Euro’ya düşürmesi ile temkinli bir duruş sergilediğini gördük. Alınan karar hisse senetleri üzerinde pozitif fiyatlama yaratırken, Euro/Dolar’da düşüş hareketine neden oldu. Güne 1,18 seviyesi üzerinde başlayan EUR/USD paritesinde 1,1750 seviyesine dek geri çekilme hareketi meydana geldi. Özellikle düşüşlerin 1,1730-1,1700 destek eşiği üzerinde seyretmesi satışların sınırlı kalmasına yol açabilir. Diğer taraftan ECB, varlım alım programının gelişimi konusunda yazılı açıklamayı 16:30’da yapacağını duyurdu.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin