Dünyayı Fed kurtardı, Fed mi batıracak?

Bugün Anneler, İkinci Aşılanma, Ögürlük ve Kendi Kaderini Tayin Hakkı Günü. Benim için. Eşimle birlikte ikinci doz BioNtech’i patlattik. Şimdiden antikorların güzelliğini hücrelerimde hissediyorum. Tüylerim hızla bitiyor ve kirpi gibi sertleşiyor. Köpek dişlerim uzuyor. Beş mil öteden sıcak kanlı memelilerin kalp atışlarını duyuyorum. Tırnaklarım 15 santim ve onlarla koaylıkla granit duvarda adımı yazabiliyorum. Gelsin ulan Covid, o da yetmez, Ebola, Zika ve SARS’ı da alsın yanına. Bundan sonra benim adım Savaşan Antikor.

Evet, 39.5 derece ateşle, 10 bin miligram paracetemol ve bol votka-portakal suyuyla “ikinci doz blues’u” giderdiğim bu nadide günde elbet biraz sanrı olacak. Arkaya yaslanan koltuğumda çift battaniye altında, bir 500 mg paracetemol, bir duble tornavida tedavisini sürdürürken, Cuma günü açıklanan ABD Tarım-Dışı İstihdam (TDİ) verisini düşünüyorum.

Konsensusun 2 parsec uzağına düştü şerefsiz. Ama bu makalede konum ABD ekonomisi değil. Bu denli cılız çıkan TDİ’ya en çok kim sevindi diye düşünüyorum. İlkin, Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) Merkez Bankaları (MB). Çünkü, TDİ 1.5-2 milyon civarında açıklansaydı, faiz artırımına zorlanacaklardı. İkincisi, Fed adı verilen güvercin kümesi (kümes, küme’nin çoğulu değil). Eğer veri güçlü çıksaydı, piyaslarda kimse FOMC’nin 2023 yılı sonuna kadar faizleri sıfırda tutup tahvil alımlarını sürdüreceğine inanmayacaktı.

Sonuçta Dolar Endeksi Blitzkrieg türünden bir operasyonla 100’e doğru hareket edecek, tüm dünya için emsal teşkil eden 10 yıllık DİBS’in getirisi de %2’yi yukarı kıracaktı. Bunlar yine olacak, çünkü TDİ ABD ekonomisinin performansı hakkında o kadar çok şey söylüyor ki, AKP’nin kayıp $128 milyar açıklamaları gibi. Biri öncekini yalanlıyor. Çok yüksek olasılıkla, ABD ekonomisi 5ci viteste freni patlamış yokuş aşağı gidiyor. Arkasında da cenaze arabası gibi bir enflasyon dalgası geliyor.

Kabul edelim, eğer hala dünyanın bir çok ülkesini tar-u-mar eden Covid-19 Büyük Buhran’a dönüşmediyse, bu mucizeyi Fed’in önalıcı ve cesur para politikasına borçluyuz. Mevlana gibi, “Gel, kim olursan ol, gel, nakit hazır” dedi. Tabii, BoJ, BoE, AMB ve diğer hakkı geçen tüm büyük MB’na da burdan sevgi minnetlerimi arz edip hürmetle darphanelerinden öpüyorum.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN