Dünyada kış durgunluğu başladı

Dün akşam Wall Street’te hisse endeksleri tarihi bir rekora daha imza attılar, ABD’de Covid-19 vaka sayısı da yeni bir rekora. Nerdeyse tüm uzmanlar 2021 Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) yılı olacak derken, Hindistan ve Rusya ardından Breziya’da da 2ci Dalga başladı. Ossun, aşı var nasıl olsa, bir iki aya kadar hepimiz aşılanacağız ve dünya bu ifret virüsten kurtulup eskisi gibi şen-şakrak büyüme devam edecek.

Bu manzarayı satın alan fonlar aslında ucuz para bolluğundan kaynaklanan bir testeron zehirlenmesi ve öforiya yaşıyor. Gerçek tam zıttı, dünya kış resesyonuna girerken, global çıktının %320’nden %365’ne varan borçların ödenmesi de ciddi bir sıkıntı yaratacak.

Dünya ekonomisini en güncel olarak PMI verileri ile takip ediyoruz. Bu hafta yayınlanan Kasım öncü verileri Japonya, İngiltere ve Euro-bölgesi’nde (EB) resesyon teşhisini koydu bile. Artık yazmaktan parmaklarım karga pençesine döndüğü için size durumu grafiklerle izah edeceğim. Japonya’da Tokyo’da Covid vakaları yeniden azarken, bileşik öncü PMI da 3Ç2020 büyümesinin ters-yüz olduğunu gösteriyor.

Virüsten kıvranan EB’nde PMI daha da beter. Anketi düzenleyen IHS-Markit’e göre, EB bu sene %7.3 daralıyor, seneye de sadece %3.7 büyüyecek. Dün de Almanya’dan Ifo güven endeksi geldi, 4 aylık dipte. Anketi yorumlayanlar Kıta’nın Yıkılmaz Üretim Makinası’nın 2 çeyrek sürecek sığ bir daralmaya gireceğini ilan ettiler.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN