Dünya Piyasaları Yorumları / Gedik Yatırım – (13.07.2017)

Yellen’ın konuşması sonrası hisse piyasaları ralli yaptı…

Yatırımcıların stressiz bi gün geçirdiği Çarşamba seansında, FED Başkanı Janet Yellen’ın yarı dönem para politikası hakkında yaptığı tanıklıkta faiz artışı ile ilgili konuşmasının piyasa tarafından güvercin algılanması sonucu piyasaların rahat bir ralli yaşadıkları gözlemlenmiştir. Dow Jones Endeksi +0.6% artışla beraber zirve rekorunu tazelerken Nasdaq ve S&P500 Endeksi sırasıyla 1.1% ve 0.7% değer kazanmıştır.

Yellen’ın Mali Komisyon’a yaptığı konuşma sırasında “nötr para politikası duruşu için federal fonlama miktarında beklenen kadar faiz artışı gerekmeyebilir” lafı ile 2.0% olan nötr faiz oranının daha aşağı çekildiği algısı yaratması piyasalarda olumlu havayı yaratan etken olmuştur. Geçen hafta yayınlanan Haziran ayı FED tutanaklarından sonra dün yapılan tanıklık Amerika’daki faiz artışları hakkındaki endişeleri arttırmıştır. FED’in bu çerçevede parasal sıkılaştırma ile enflasyon 2.0% hedefine ulaşmak istediği bilinmektedir. Hisse piyasalarında ise, Aralık ayına dair beklenti faiz artışı 58.9% oranından 52.0%’a gerilemiştir.

Tahvil piyasasındaki harekette Yellen’ın konuşmasının ardından 10 Yıllık Amerikan Devlet Tahvilleri’nin 4 baz puan değer kaybederek günü 2.32% seviyesinde tamamladığı görülmüştür. Bunun yanında döviz piyasalarının ise bu konuda biraz kararsız kaldığı gözlemlenmiştir. Konuşmanın ardından piyasada volatilite oluştuğu gözlemlense de Döviz Endeksi’nde bir değişme meydana gelmemiş, günü 95.49 seviyesinde %0.0 değişim ile kapatmıştır.

Raporun tamamı için tıklayın.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin