Dünya Piyasaları Yorumları / Forex Koçu – (17.02.2015)

Yunansitan’da Son Durum Ne?

Gündemin ana maddesi tabi ki Yunanistan. Dün Yunanistan’ın masadan kalkması sonucu Eurogroup toplantısından herhangi bir sonuç çıkmamıştı. Toplantının yankıları devam ediyor ve bugün de yetkililerden bolca açıklama var.

Yunanistan başbakanı Tsipras; seçmenlere verdiğimiz sözlerden geri atmayacağız, borç tuzağından çıkmak için mücadele ediyoruz ve başarılı olacağız, hala bir anlaşmanın mümkün olduğuna inanıyorum.
Eurogroup başkanı Dijsselbloem; Yunanistan’ın mevcut kurtarma programına uzatma talep etmesini umuyorum, görüşmeler önümüzdek günlerde devam edecek.
Avusturya maliye bakanı Schelling; eğer Yunanistan bir anlaşma sağlamak istiyorsa pozisyonunu değiştirmeli, gerekirse yeniden özel bir toplantı düzenlemeye hazırız.
AB Komisyonu’ndan Moscovici; AB içinde Yunanistan konusunda bir anlaşmazlık yok, Atina mevcut kurtarma programına uzatma talep etmeli.
Yunanistan hükümet yetkilisi anlaşmanın münkün olduğunu ve her iki tarafında çıkarına bir çözüm için çalıştıkların söyledi. Yetkili ayrıca ültimatomlara asla boyun eğimeyeceklerini ifade etti.
İspanya maliye bakanı de Guindos; top Yunanistan’ın sahasında, Yunan hükümet pazarlık yapmaya yanaşmadı ve pozisyonunu yeniden gözden geçirmeli.
Almanya maliye bakanı Schaeuble; Yunanistan ne istediğine karar vermeli, eğer bir anlaşma çıkmazsa çok zorlu bir durumla karşı karşıya kalacağız.
İngiltere maliye bakanı Osborne; Yunanistan çok önemli bir süreçten geçiyor, başarısız olmanın çok ciddi sonuçları olur.

Dijsselbloem’in de söylediği gibi görüşmeler önümüzdeki günlerde de devam edecek. Şimdiye kadar iki taraf da duruşunu yumuşatmaktan çekiniyor fakat dün tarafların anlaşmanın eşiğinden döndüğünü görüyoruz.

AB Komisyonu’nun Varoufakis’e sunduğu taslak metnin Yunanistan tarafından kabul edildiği fakat daha sonra maliye bakanlarının devreye girmesiyle metne yeni maddelerin eklendiği ve Yunanistan’ın yeni halini imzalamaya yanaşmadığını anlıyoruz toplantı sonrası yapılan açıklamalardan.

Bu durum ayrıca AB Komisyonu ile Eurogroup arasında bir görüş ayrılığı mı var sorunusu akıllara getirdi fakat Moscovici ‘AB içinde bir anlaşmazlık yok’ diyerek bu şüpheleri reddetti.

Gün içinde bir araya artıya geçen Atina borsası şu an %2’ye yakın ekside. Dün %9.20’lere kadar gerileyerek bu ayın en düşük seviyelerini gören on yıllık Yunan tahvilleri ise bugün tekrar %10 üzerinde. Yani gerisayımda sona yaklaşırken Yunanistan piyasası gergin.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir