Dünya Piyasaları Yorumları – (8.04.2021)

Fed tutanaklarından çıkan destekleyici politika vurgusu Çarşamba gününü rekorla tamamlayan ABD endekslerinde ilk vadeli işlemlerin de pozitif gerçekleşmesine olanak sağladı. Avrupa vadelilerinde de benzer bir tablo izlendi-08:08

ABD’de endeksler yeni zirve seviyeleri görürken, yeni işlem gününde de ABD ve Avrupa varlıklarında pozitif tablo göründü.

Günün ilk işlemlerinde ABD ve Avrupa vadelileri yükseliş kaydetti. Asya tarafında ise endekslerin daha yatay bir görünüm sergilediği göründü. Japonya’da fiyatlamalar üzerinde Tokyo’nun vaka sayılarındaki artışa karşı yeni önlemler planladığı yönündeki haber akışı etkili oldu.

Fed tutanaklarında, tahvil alımlarının azaltılmasının zaman alacağının vurgulanmasının ardından Wall Street endeksleri, düşük hacimle de olsa yükseldi. ABD Borsalarında işlem hacmi 10 milyar hissenin altında kalarak, 2021’in en düşük seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın S&P 500 yeni bir rekor kırmayı başardı. Apple Inc. ve Google’ın sahibi Alphabet Inc. gibi teknoloji devleri Nasdaq endeksini yukarı taşıdı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ise yüzde 1,67 seviyesi etrafında seyretti.

Fed varlık alımlarının azaltılması için zamana ihtiyaç duyduğunu belirtti

Amerikan Merkez Bankası Fed’in üyeleri geçen ay gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yüklü tahvil alımlarını azaltmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını belirttiler.

Fed’in 6-17 Mart tarihli FOMC toplantısı tutanaklarında, “Katılımcılar, Komite’nin azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin gerçekleşmesi yönünde kayda değer ilave ilerleme sağlanmasının biraz daha zaman alacağını not ettiler” denildi.

Tutanaklarda, bazı katılımcıların, uzun vadeli hedeflere doğru, varlık alımlarının hızında değişiklik yapmayı gerektirecek ölçüde bir ilerleme sağlanması durumunda, bunun iletişiminin çok önceden yapılmış olması gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

Söz konusu toplantıda Fed üyeleri aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında değişikliğe gitmemiş, borç verme faizinin en az 2023’e kadar sıfıra yakın tutulacağını öngörmüşlerdi. Fed üyeleri bu öngörüyü, ABD’de açıklanan 1,9 trilyon dolarlık devasa mali teşvikler nedeniyle büyüme tahminlerini yükseltmelerine rağmen ortaya koymuşlardı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN