Dünya Piyasaları Yorumları – (31.05.2019)

Hisseler “ticaret gerginliği” ile düştü, tahviller yükseldi-11:20

ABD hisse senedi vadeli kontratları ticaret savaşına ilişkin söylemlerin sertleşmesiyle Cuma günkü işlemlerde düştü. Pekin, nadir elementlerin ABD’ye satışının kısıtlamaya hazır olduğunu açıkladı. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump Meksika mallarına uygulanan gümrük vergisini artırma tehdidinde bulundu. ABD Hazine tahvili faizleri 20 ayın düşüğüne geriledi.

ABD’nin ticaret savaşında Meksika ile yeni bir cephe açması ve Çin’den gelen misilleme tehdidi, S&P 500 Endeks vadelilerini Aralık ayındaki küresel piyasa çöküşünden bu yana en kötü haftasına yöneltti. Stoxx Europe 600 Endeksi düştü ve otomobil üreticileri öncülüğünde tüm sektörler geriledi. Asya’nın çoğu kısmında hisseler değer kaybetti. Trump, Meksika’nın yasa dışı göçmen girişini durdurmaması durumunda 10 Haziran’dan itibaren tüm Meksika ithalatına yüzde 5 vergi uygulayacağını söyledi. Meksika Pesosu yüzde 2’den fazla düşerken dolar yükseldi.

Saxo Capital Markets Pte. Makro stratejisti Kay Van-Petersen, “Tüm yolları deneyen bir Trump görüyoruz. Bu çıtayı yalnızca Meksika ve Kanada için yükseltmiyor, aynı zamanda Çin içinde geçerli.” dedi.

Trump’ın Meksika çıkışı ve Çin’in nadir elementleri kullanarak misilleme yapma planı piyasaları küresel hisseler için halihazırda zor geçen ayı çalkantılı bir şekilde tamamlamaya itiyor. ABD Hazine tahvilleri güvenli varlık talebinden destek bulurken 10 yıllıkların faizi Cuma günü yüzde 2.17’ye geriledi. Bu ayın başında yüzde 2.50 idi. Fed Başkan Yardımcısı merkez bankasının ABD büyümesine yönelik risklerin arttığını görmesi durumunda para politikasını genişletmeye hazırlıklı olduğunu belirtti. Buna karşın Fed Başkan Yardımcısı, ABD ekonomisinin “çok iyi bir konumda” olduğunu, işsizliğin düşük ve enflasyonun cansız durumunda olduğunu ifade etti. Küresel büyümeye ilişkin bir diğer kötü haber Cuma günü Çin’den geldi. Çin’de imalat PMI tahminlerin altında açıklandı.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN