Dünya Piyasaları Yorumları – (26.11.2020)

Uluslararası piyasalarda hisse senetlerinde yaşanan ralli Asya’da devam etti. Petrol fiyatları piyasalardaki iyimserliğin etkisiyle tırmanmayı sürdürüyor-09:02

Küresel hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde Asya’daki yükseliş ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yöneldi. Ham petrol fiyatları varili 46 dolara doğru tırmanışını sürdürüyor.

Asya hisseleri sınırlı bir yükseliş kaydederken Avrupa hisse vadelileri fazla değişmedi. S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin rekordan geri çekilmesi sonrasında yükseldi. Dow Jones Endeksi 30 bin seviyesinin altına indi. ABD Hazine tahvili vadelileri, tahvillerin Çarşamba gününü yatay kapatması sonrasında yükseldi. Dolar bir önceki gün kaydettiği kayıplarını korudu.

ABD’de Şükran Günü dolayısıyla Perşembe günü piyasalar kapalı olacak. Çarşamba günkü yoğun veri takviminde ABD’de haftalık işsizlik başvurularının Temmuz’dan beri ilk kez art arda yükseldiği görüldü. Dayanıklı mal siparişleri bir miktar arttı, ticaret açığı genişledi.

Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar piyasa üzerinde pek etkili olmadı. Banka 4 – 5 Kasım toplantısında tahvil alım stratejisiyle ilgili yakın bir zamanda daha fazla sözlü yönlendirme yapmayı tartıştı. MSCI’nın küresel hisse senedi göstergesi Kasım’da yüzde 13 yükselmesinin ardından hız kesti. Ancak aşı haberleriyle güçlü yükselen endeks 1988’den beri en iyi ayını kaydetmeye hazırlanıyor.

UBS Global Wealth Management idari direktörü Xi Qiao, “Piyasa rallisinin tüm pozitif aşı haberleri, Beyaz Saray’da görev devrine ilişkin daha fazla siyasi netlik ve teşvik beklentisiyle birlikte devam edebileceğini düşünüyoruz. Hisselerde aşı haberleriyle şimdiden güçlü bir rotasyon görüyoruz ve bu trendin devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Güney Kore Wonu, merkez bankasının beklentilere paralel bir şekilde faiz değiştirmemesinin ardından yükseldi. Bitcoin son dönemdeki yükselişinin ardından Perşembe günü yüzde 5’ten fazla düştü ve Ethereum yüzde 10 geriledi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14.15’te yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 0.2 düştü.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.1 tırmandı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.
Euro yüzde 0.1 yükselerek 1.1925’ten işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 artıda 6.5593’ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü yüzde 0.88 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 2 baz puan düşüşle yüzde 0.91 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.5 değer kazanarak varili 45.92 dolara çıktı.
Altın yüzde 0.2 yükselişle onsu 1,810.57 dolara geldi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN