Dünya Piyasaları Yorumları – (24.01.2018)

Dünya Piyasalarında Bugün

Dolar düşüşünü sürdürdü, hisseler ve altın yükseldi – 16:31

Dolar Çarşamba günü pek destk bulamadı ve kayıplarına devam ederek son üç yılın en düşük seviyesine indi. ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket ederken, Avrupa hisse senetleri hafifçe yükseldi ve altın kazançlarını sürdürdü.

Dolar, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in dolardaki düşüşün Amerikan ekonomisine dış ticaret yoluyla destek sağladığını söylemesinin ardından önemli paraların neredeyse tümü karşısında değer kaybetti ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Bu hareket, ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizinin yükselmesine karşın gerçekleşti. ABD Hazine tahvillerinin faizindeki bu hareket, Euro Bölgesi ekonomisinin 2018 yılının başında daha da güçlendiğini gösteren verilerin ardından, Avrupa tahvillerinin çoğu tarafından da izlendi.

Euronun değer kazanmasının etkisi ile Stoxx Europe 600 Endeksi, yukarıya dönmeden önce gerilerken, gelişen piyasa hisse senetleri yükselişini dokuzuncu güne taşıyarak Nisan 2015’ten bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerinin rekora çıkan yükseliş serisi devam ediyor. Sterlin, İngiltere’de işsizliğin artması ve ücret artışlarının hafifçe güçlenmesinin ardından değer kazandı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Davos’ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “zayıf dolar bizim için iyi” dedi.

Bloomberg HT

Hisseler karışık, dolar değer kaybetti – 08:41

Asya’daki çarpıcı ralli, Çarşamba günü duraksadı. Güçlenen yen, Japonya hisselerini aşağı çekti. Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerindeki rekor arka arkaya kazançlar sona erecek gibi görünüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Avustralya hisselerindeki yükselişin Tokyo ve Hong Kong’daki hisselerdeki düşüş tarafından telafi edilmesiyle geriledi. Dolar, ABD’de Trump’ın korumacı adımları ile genişleyen ticaret açığına ilişkin endişelerin artmasıyla üçüncü günde de değer kaybetti. Yen, dolardaki zayıflıktan destek buldu ve Eylül’den bu yana ilk kez dolar karşısında 110 seviyesinin altına indi.

BNP Paribas Asset Management ile çalışan üst düzey yatırım stratejisti Daniel Morris, Bloomberg Television’a verdiği röportajda, “Doların çoğu para karşısında değer kaybetmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi ve “ABD ekonomisinde cari açık mevcut ve bunun kapatılması gerekiyor. Bu, doların zayıflamasıyla gerçekleşebilir” diye konuştu.

S&P endeks vadelileri, gösterge endeksin rekor seviyeden kapanmasının ardından fazla değişmedi. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi ise iki seans üst üste düşmesinin ardından denge buldu. New York’ta işlem gören petrol, 2014 yılının Aralık ayından bu yana olan en yüksek seviyesine yakın seyretti. Bitcoin, 11,000 doların biraz aşağısından işlem gördü.

Piyasalar

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo’da saat 13:51’de yüzde 0.3 düştü.

*Topix Endeksi, yüzde 0.6 kaybetti.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, yüzde 0.3 düşerken Hang Seng China Enterprises Endeksi, daha önceden yüzde 0.6 kadar düşmesinin ardından fazla değişmedi ve göstergede son 18 gün boyunca yukarı yönlü bir hareket gözlendi.

*Güney Kore’de Kospi Endeksi, yatay seyretti.

*Avustralya’da S&P/ASX Endeksi, yüzde 0.5 tırmandı.

*S&P 500 endeks vadelileri, yatay seyretti.

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.4 güçlendi ve parite, 109.90 seviyesine indi.

*Euro, yüzde 0.1’lik bir tırmanışla üç yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinin yakınında 1.2318 dolardan işlem gördü.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.3 kaybetti ve üç yılın en düşük seviyesine indi.

*ABD’de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.62’de fazla değişmedi.

*Batı Teksas Petrolü (WTI), varil başına 64.45 dolarda yatay seyretti.

*Altın, ons başına 1,341.09 dolardan işlem gördü.

Bloomberg HT

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin