Dünya Piyasaları Yorumları – (22.11.2022)

Küresel piyasalarda gündem Fed’in yavaşlama sinyalleri

Fed üyeleri faiz artış hızında yavaşlama sinyalleri vermeye devam ediyor. Son olarak Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in bu yönde açıklamaları oldu. Açıklamalar doların güç kaybına neden olurken, riskli varlıklarda iyimserlik yarattı. Kripto varlık piyasaları ise yeni bir kriz haberiyle tedirgin.

Fed üyelerinin yavaşlama sinyali içeren konuşmaları sonrası dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı güç kaybederken Asya Pasifik’te Çin’in Kovid-19 politikalarının yatırımcı tercihlerine etkisi devam etmesine rağmen daha iyimser bir tablo mevcut.

Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,2 düşüşle 1.289 puandan işlem görüyor. Gelişen ülke para birimleri de ruble öncülüğünde dolara karşı bu sabah primli.

Asya Pasifik’te Japonya hisse senedi kazançlarına öncülük ediyor. Hong Kong Hang Seng ise kayıp yaşıyor. ABD’de pazartesi günü teknoloji hisselerinin endeksleri aşağı çekmesinin ardından vadeliler ılımlı seviyelerde yükseliyor.

Tahvil piyasalarında sert hareketler görülmezken getiriler kısa vadelerde artıyor. ABD iki yıllık getirisi iki baz puan yükselişle yüzde 4,529’a ulaşırken 10 yıllık getiri yüzde 3,894 ile yatay. Spot altın ise yüzde 0,3 toparlanarak ons başına 1.743 dolardan alıcı buldu.

Kaynak: Bloomberg HT