Dünya Piyasaları Yorumları – (20.06.2022)

Küresel piyasalarda büyüme endişeleri

Küresel piyasalarda sıkılaşmanın ekonomik aktiviteye olumsuz etkileri olacağı beklentileri negatif fiyatlamalara yol açıyor. Emtia piyasalarında petrolün ardından demir cevherinde sert kayıplar yaşanıyor.

Sıkılaşma trendinin yol açtığı büyüme endişeleri Asya hisse senetlerine kayıp olarak yansıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi sekizinci gün üst üste gerileyerek Şubat 2020’den bu yana en uzun düşüş serisini kaydetti.

Japon Nikkei 225 yüzde 1, Güney Kore Kospi yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşadı. Hong Kong ve Çin endeksleri ise olumlu ayrışıyor.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri yeni haftanın ilk işlemlerinde sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,6 yükseldi.

ABD piyasaları Juneteenth tatili sebebiyle kapalı olacak. Büyüme endişeleri emtia piyasasını da vurdu. Cuma günü yüzde 7 kayıp yaşayan ABD ham petrolü yüzde 0,4 düşüşle 109 dolardan alıcı buluyor.

Demir cevherinde talep endişeleriyle yüzde 7 düşüş yaşanıyor. Singapur’da işlem gören demir cevheri vadelileri 120 doların altına geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 gerileyerek 1.258 puana düştü.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası cephesinden yeni mesajlar

Hafta sonu Fed ve AMB üyelerinden geçtiğimiz hafta gelen adımları güçlendiren mesajlar geldi. Fed Üyesi Christopher Waller, verilerin beklediği gibi gelmesi durumunda Temmuz ayında bir 75 baz puanlık faiz artışını daha destekleyeceğini belirtti. Cumartesi günü ABD’nin Dallas kentindeki bir konferansta konuşan Waller “Enflasyona neyin yol açtığıyla ilgilenmiyorum. Enflasyon çok yüksek ve bizim görevimiz enflasyonu düşürmek” ifadelerini kullandı. Waller resesyon korkusunu “bir parça abartılı bulduğunu” söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise enflasyonla mücadele sürecinde resesyon riskinin geçmişe göre arttığını vurguladı. CBS televizyonuna konuşan Mester enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesinin yıllar alabileceğini belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell bu Çarşamba ve Perşembe günleri ABD Kongresi’nde yarıyıl sunumlarını gerçekleştirecek.

AMB cephesinde ise tahvil piyasasındaki paniği yatıştırmaya yönelik açıklamalar gözleniyor. AMB Yönetim Konseyi Üyesi Olli Rehn bankanın para politikasının 19 üye ülkeye eşit bir biçimde yayılması için çaba söyerdiğini belirtti.

Rehn Cumartesi günü bir panelde “Para politikası aktarım mekanizmasında farklılaşmayı kontrol altına almak istiyoruz” açıklamasını yaptı. AMB Başkanı Christine Lagarde bugün Avrupa Parlamentosu’nda soruları yanıtlayacak.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!