Dünya Piyasaları Yorumları – (19.01.2023)

Küresel piyasalarda tahvil rallisi

Fed üyeleri faiz artış hızının yavaşlatılmasından yana görüş bildirdi. Tahviller küresel çapta ralli yaparken hisse senetleri büyüme endişeleriyle geriliyor.

ABD perakende ve ÜFE verilerinin büyüme endişelerini tetiklemesiyle yatırımcılar bugüne düşük risk iştahı ile başladı. Bu durum hisse senetleri endekslerinde düşüşe tahvillerde ise rallinin uzamasına yol açıyor.

ABD’de üç ana hisse endeksi Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq 100 ABD verileri sonrası çarşamba gününü yüzde 1 üzerinde kayıplarla kapadı. Üç endeksin de vadelileri bu sabah hafif gerileyerek kayıpların sürebileceğine işaret ediyor. Asya Pasifik hisse endekslerinde ise kayıplar Japonya öncülüğünde hızlanıyor. Japon Nikkei 225 yüzde 1,5 gerilerken teknoloji hisselerinin düştüğü Hong Kong Hang Seng yatay seyretti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in sürpriz istifa duyurusuna rağmen ülkenin ana hisse endeksi sadece yüzde 0,3 geriliyor. Tahvil rallisinin hızlanmasıyla getiriler aşağıya geliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi beş baz puan gerileyerek yüzde 3,32’e indi. Avustralya’da istihdamın gerilemesinin faiz artışlarında durmaya yol açacağı beklentisiyle 10 yıllık getiri 22 baz puan birden düşerek yüzde 3,33’e geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.226 puanda yatay.

Fed faiz artış hızı tartışmaları

Fed üyeleri faiz artış hızı konusunda farklı görüşler ortaya koymaya devam ediyor.

İki üye, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, çarşamba günü yaptıkları konuşmada faiz artış hızının yavaşlatılmasından yana tavır ortaya koydu.

ABD’de beklentiyi aşan bir şekilde gerileyerek resesyon endişelerini kuvvetlendiren aralık perakende satış verisi sonrası konuşan Logan “Faiz artış hızı yavaşlasa da kısıtlayıcı finansal koşulları korumayı hedefleyen stratejimizde gerekirse ayarlama yapabiliriz” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftaki TÜFE verisi sonrası 25 baz puanlık faiz artışının gelecekte uygun olacağını ilk kez dile getiren Harker ise faizlerin yüzde 5 üzerine çıkacağını ve burada bir süre kalabileceğini belirtti. İki üyenin de FOMC’de oy hakkı bulunuyor. Fed’in şahin kanadından St. Louis Fed Başkanı James Bullard politikanın henüz yeterince kısıtlayıcı olmadığını vurgularken Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun doğru istikamette ilerlediğini belirtti. Son dönemde enflasyon ve ABD ekonomisine yönelik tahminleri gerçekleşen eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ise bu kez Davos’ta olumlu konuştu. Summers geçtiğimiz birkaç aya göre resesyondan kaçınma konusunda daha iyimser olduğunu belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT