Dünya Piyasaları Yorumları – (18.05.2023)

Küresel piyasalarda borç limiti rallisi

ABD borç limiti görüşmelerine ilişkin liderler bu kez olumlu konuştu. Piyasalarda risk iştahı borç limiti görüşmelerindeki ilerleme sonrası yüksek.

Borç limiti görüşmelerinde Biden yönetimi ile Cumhuriyetçilerin sonuca yaklaşması başta hisse senetleri piyasaları olmak üzere yüksek riskli varlıklara pozitif yansıdı.

ABD’nin üç büyük Borsası Dow Jones, Nasdaq 100 ve S&P 500 Çarşamba gününü yüzde 1’in üzerinde yükselişlerle kapadı. Bu sabah ABD vadeli endeksleri hafif ekside. Hisse volatilitesini ölçen CBOE VIX endeksi 17’nin altına gerileyerek Mayıs ayı dip seviyelerine yaklaştı.

Pozitif atmosfer Asya Pasifik’e de yansıdı. Birkaç gündür ekonomik toparlanmada ivme kaybı endişeleriyle gerileyen Çin borsaları dahil neredeyse tüm önemli endeksler artıda. MSCI Asya Pasifik Endeksi de Mart ayından bu yana en hızlı günlük yükselişe ilerliyor. Dolar ve tahvil piyasaları ise Fsakin. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.234 puanda. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,56’da yatay seyrediyor.

Borç limitinde ‘tünelin ucundaki ışık’ göründü

ABD borç limiti görüşmelerinde anlaşma umudu ufukta göründü. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy Çarşamba akşamı katıldığı teknik personel toplantısı sonrası yaptığı açıklamada bu hafta anlaşmaya varılmasının “yapılabilir” olduğunu söyledi.

G-7 Zirvesi sebebiyle Japonya’ya hareket eden ABD Başkanı Joe Biden da “Anlaşmaya ulaşacağımız ve ABD’nin temerrüde düşmeyeceği konusunda eminim” değerlendirmesini yaptı.

Wall Street liderleri de anlaşmanın bir an önce hayata geçmesi için temaslarını yoğunlaştırdı. ABD Senato lideri Demokrat Chuck Schumer ile görüşen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon “ABD temerrüde düşmemeli, muhtemelen de düşmeyecek” açıklaması yaptı.

Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser temaslarında temerrüdün piyasalar ve ekonomi üzerinde ciddi olumsuz etkileri olacağını vurguladı.

Kaynak: Bloomberg HT