Dünya Piyasaları Yorumları – (17.12.2018)

Dünya Piyasalarında Bugün

Hisseler karışık seyretti, dolar geriledi-10:01

Asya hisse senetleri, küresel ticaret koşullarına ilişkin belirsizlik ve bazı kilit göstergelerin yavaşlamayı işaret etmesiyle iki haftalık düşüşünün ardından karışık bir seyir izledi. ABD Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.90 seviyesinin hemen altında fazla değişmedi.

ABD hisse senedi vadelileri Japonya ve Avustralya hisseleriyle birlikte yükseldi. Şanghay ve Hong Kong hisse senetleri dalgalı seyretti. Avrupa vadelileri yükseldi. ABD Hazine tahvilleri geçen haftanın kazançlarını korudu ve yen geçen seanslarda küresel piyasaları sarsan riskten kaçış algısının ardından yatay seyretti. Dolar, güçlü geçen haftada bir aydan uzun bir sürenin zirvesine tırmanması sonrasında hafif geriledi. New York’ta işlem gören petrolün varil fiyatı 52 doların altında kaldı. Çin dışında işlem gören yuan fazla değişmedi. Japonya tahvilleri, faizlerdeki son düşüşün 10 yıllık gösterge tahvil faizini yüzde 0’ın altına çekme ihtimali oluşmasıyla, yatırımcıların odağında bulunuyor.

ABD – Çin arasında ticaret anlaşmazlığı nedeniyle 2019 için küresel büyüme tahminlerinin sorgulanmasıyla birlikte yatırımcılar, bu haftaki Fed toplantısı ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısından faiz patikasına ilişkin ipucu edinebilir. Fed toplantısı, küresel hisselerin 2011’den beri geçirdiği en kötü yılının kilit önemdeki son olayı olacak.

Sydney’de Kapstream Capital fon yöneticisi Steve Goldman, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Ticaret savaşının aşırı negatif görünmesiyle 2019 için büyüme ve enflasyon beklentilerinde yeniden değerlendirme oldu. Çok fazla volatilite göreceğiz.” dedi.

Hisse senetleri
Japonya’da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 15:00’te yüzde 0.1 yükseldi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1 yükselerek bölgede yüksek performans gösterdi.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Hang Seng Endeksi yatay seyretti.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.3 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 1.9 düştü.
FTSE 100 Endeks vadelileri yüzde 0.2 yükseldi.
MXAP Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 arttı.

Döviz
Yen dolar karşısında yüzde 0.1 ekside 113.50 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında hafif yükselerek 68987’den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü. Endeks, Cuma günü yüzde 0.3 yükselerek bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine geldi.
Euro/Dolar paritesi 1.1309 oldu.
Sterlin/dolar 1.2582’de yatay seyretti.

Tahviller
ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.89’da tutundu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 2 baz puan düşerek yüzde 2.44 oldu.

Emtia
WTI petrolün varili yüzde 0.2 yükselerek varil başına 51.29 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 düşerek onsu 1,237.00 dolar oldu.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin