Dünya Piyasaları Yorumları – (17.06.2019)

Hisseler dikkatlerin MB’lere dönmesiyle karışık seyretti-10:27

Asya hisse senetleri merkez bankalarının politikaları için önemli haftaya karışık seyirle başladı. Avrupa hisse senedi vadeli kontratları yükseldi, ABD hazine tahvilleri düştü.

Japonya ve Avustralya hisse senetleri sınırlı düşüş kaydetti, Hong Kong hisseleri hükümetin tartışmalı yasayı askıya almasının ardından tırmandı. Çin Borsası yatay seyretti, S&P 500 Endeks vadelileri yükseldi. Avrupa vadelileri arttı. ABD Hazine tahvili faizleri geçen haftanın sonunda gelen güçlü verilerin ardından yükseldi.

Yatırımcılar faiz indirimi ihtimaline yönelik sinyaller için Fed’in Çarşamba günkü politika kararını irdeleyecek. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli mevkidaşının bu ay Japonya’daki G – 20 zirvesinde gerçekleştirecekleri olası bir toplantıdan önemli bir ticaret anlaşması beklentisi çıkmasının fazla mümkün olmadığını belirtti.

Petrol, dünyanın en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın OPEC ve grup ile birlikte hareket eden ülkelerin yılın ikinci yarısında üretim kısıntısını sürdürme konusunda anlaşacağına ilişkin güven duyduğunu ifade etmesinin ardından fazla değişmedi.

Hisse senetleri
S&P 500 Endeks vadeli kontratları Londra saatiyle 07:28’de yüzde 0.2 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 0.2 düşmüştü.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 01. yükseldi.

Döviz
Yen dolar karşısında 108.59 seviyesinde yatay seyretti.
Çin dışında işlem gören yuan 6.9311’den işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.1209’da sabit kaldı.

Tahviller
ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan artışla yüzde 2.10 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 2 bp yükselerek yüzde 1.39’a tırmandı.

Emtia
Altının onsu 1,338.76 dolarda fazla değişmedi.
WTI petrolü varil başına 52.49 dolarda yatay seyretti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin