Dünya Piyasaları Yorumları – (17.05.2023)

Küresel piyasalarda Fed ve borç limiti baskısı

Fed üyelerinin konuşmaları Haziran ayı için Fed içinde görüş birliği olmadığını ortaya koydu. Küresel piyasalar Fed üyelerinden gelen mesajlarla birlikte ABD’de borç limitine ilişkin gelişmeleri de yakından izliyor.

Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar ve borç tavanı sorunu ABD Borsalarında satışlara yol açarken Çin, Asya Pasifik hareketleri üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor.

S&P 500’ün Salı gününü yüzde 0,6 düşüşle kapamasının ardından vadeliler ılımlı bir şekilde toparlanıyor. Asya’da Japon borsaları ülkenin yüzde 1,6 ile beklentiyi aşan büyüme performansı sonrası rallisini sürdürüyor. Salı günü 1990’dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştiren Topix artıda.

Çin’de beklenin altında gelen perakende satış ve sanayi üretimi sonrası gözler PBOC’ye çevrilirken Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 geriledi. Dolar/offshore yuan da 7 seviyesini kırdı.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.230 seviyesinde yatay. ABD 2 ve 10 yıllık tahvil getirileri ikişer baz puan düşüşle yüzde 4,06 ve yüzde 3,52 seviyesinde. 2 yıllık getiri Salı günü yedi baz puan yükselmişti. Salı günü yüzde 1,4’lük sert düşüşle 2.000 doların altına gerileyen spot altının ons fiyatı yüzde 0,1 artıda ve 1.992 dolardan alıcı buluyor.

Fed üyelerinden gelen mesajlar

Fed üyelerinin son konuşmaları Haziran’da faiz artışı ya da sabit durma konusunda Fed içinde farklı fikirlerin olduğunu ortaya koydu.

New York Fed Başkanı John Williams halihazırda atılan faiz adımlarının etkisinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “bekle-gör” yaklaşımına daha yakın olduğu sinyalini verdi. Williams, “Önceki adımlarımızın etki yaratması için belli bir süre geçmesi gerektiğinin farkındayız” diye konuştu.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ise “daha yavaş sıkılaşmaya ihtiyaç duyulabileceğini” belirtti. Logan daha aralıklı ve düşük oranlı faiz artırımını ifade eden kademeli politika ayarlamasının enflasyonla mücadele ve finansal koşullar arasında denge tutturulması için faydalı olabileceğini belirtti.

Salı günü konuşan Fed üyeleri arasında en şahin tonu belirleyen Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise gerekirse daha fazla faiz artırma konusunda “rahat” olacağını dile getirdi. Bloomberg TV’ye konuşan Barkin “Faiz artışlarının gecikmeli etkilerini görmek isterim ama aynı zamanda enflasyonun düştüğünü de görmek istiyorum” dedi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise haziran ayı faiz kararı hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT