Dünya Piyasaları Yorumları – (17.03.2023)

Küresel piyasalara 30 milyar dolarlık cansuyu

JPMorgan, BofA ve Citi’nin dahil olduğu büyük ABD bankaları piyasaları sakinleştirmek için First Republic Bank’e 30 milyar dolar mevduat yatırıyor. Küresel borsalar First Republic’e bankaların para yatırması sonrası yükselişte.

ABD Borsaları Perşembe gününü First Republic Bank’e büyük bankaların para yatırması sonrası günü yükselişle tamamladı.

Dow Jones yüzde 1,17, S&P 500 yüzde 1,76, Nasdaq 100 yüzde 2,69 yükseldi.

Haftanın son işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde ABD endeksleri yatay, Avrupa endeksleri tırmanıyor. Asya borsaları da genel olarak artıda. Hong Kong, Japonya ve Güney Kore endeksleri bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselişte.

Teknoloji hisseleri de cuma gününün en iyi performans gösteren sektörü oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yükselse de aralıksız ikinci haftasını kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Hafta boyunca dalgalanan ve 40 baz puana yakın düşen ABD 2 yıllık tahvil getirisi şu sıralarda biraz yükseldi ve yüzde 4,18 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi’nde iki günlük kayıp yüzde 0,6 düzeyinde.

First Republic Bank’e cansuyu

Bir hafta içinde Silicon Valley Bank’in dahil olduğu üç ABD bankasının iflas etmesinin ardından yatırımcılar mevduatlarını büyük ölçekli bankalara taşımaya başlamıştı.

ABD’nin 11 büyük bankası geçtiğimiz günlerde kredi notu S&P tarafından çöp statüsüne düşürülen ve son dönemdeki küçük ölçekli bankacılık krizinin yeni odak noktası gibi görünen First Republic Bank’e toplam 30 milyar dolar para yatırma konusunda anlaştı.

Buna göre, First Republic’e JPMorgan, BofA, Citi ve Wells Fargo 5’er milyar dolar; Goldman Sachs ve Morgan Stanley 2,5’er milyar dolar; PNC, BNY Mellon, Truist, U.S. Bancorp ve State Street 1’er milyar dolar mevduat yatıracak.

Büyük bankaların devreye girmesi talebi ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Bankaların yatırdığı paranın, varlıklı teknoloji şirketlerine hizmet veren First Republic’i kurtarması ya da en azından satışın dahil olduğu opsiyonları değerlendirmesi için zaman tanıması umuluyor.

Haftanın ilk üç gününde yüzde 62 düşen First Republic hissesi, dün Credit Suisse endişelerinin hafiflemesi ve küresel bir toparlanma yaşanmasıyla yüzde 10’a yakın yükselmişti.

Ancak şirketin temettü ödemelerini askıya aldığını duyurmasının ardından dünkü piyasa kapanışının ardından yeniden satış baskısı etkili oldu.

Kaynak: Bloomberg HT