Dünya Piyasaları Yorumları – (16.11.2020)

Uluslararası piyasalarda hisse senetleri Moderna’nın aşısına ilişkin pozitif haberlerin etkisiyle yükseldi. Tahviller geri çekildi-15.15

ABD hisse senedi vadelileri, Moderna Inc.’in aşı çalışmasına ilişkin sonuçların Kovid-19’dan korunmada etkili olduğunu göstermesinin ardından kazançlarını artırdı.

Moderna’nın açıklamasında aşının geniş çaplı son aşama klinik deneyine ilişkin öncü analizinin aşının yüzde 94.5 etkili olduğu belirtildi. S&P 500 Endeks vadelileri haberin ardından sıçradı.

Endeks vadelileri, aşı haberinin öncesinde, ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın danışmanlarının artan virüs vakalarına rağmen ulusal çapta bir karantinaya karşı olduklarını ifade etmeleri sonrasında artıda seyrediyordu.

Avrupa’da Stoxx Europe 600 Endeksi de aşı haberleriyle kazançlarını genişletti. Haberin gelmesiyle birlikte haftanın ilk işlem gününde avrupa Borsaları 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Havacılık, gezi, eğlence ve bankacılık sektörü en fazla kazandıranlar arasında

Asya hisse senetleri, bölge ülkelerinin Pazar günü dünya nüfusu ve GSYİH’sinin neredeyse üçte birini kapsayan dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmalarından birini imzalamalarının ardından haftaya pozitif bir başlangıç yapmıştı.

Haberin ardından petrol fiyatları da yükseldi.

Küresel hisse senetleri geçen haftaki aşı haberinden kaynaklı iyimserliğin etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerinden işlem görüyor. Çin’de bu hafta yayınlanan veriler ekonomik toparlanmanın Ekim’de güçlendiğini gösterdi. Tüketici harcamaları istikrarlı bir şekilde arttı. Sanayi üretimi ve yatırımlar beklenenden hızlı artış kaydetti.

Yine de küresel piyasalarda sürdürülebilir bir ekonomik toparlanmaya dair endişeler devam ediyor. Zira tüm dünyada virüs vakalarında ciddi bir artış söz konusu. Pandemi Avrupa ve ABD’de etkisini giderek artırıyor. ABD’de vaka sayısı 11 milyonu aştı.

Uluslararası piyasalarda Asya hisse senetleri rekor seviyeden kapanışa hazırlık yaparken, dolar önemli piyasa paraları karşısında geriledi-08:33

Asya hisse senetleri ve ABD vadelileri Pazartesi günkü işlemlerde yükseldi.

Küresel hisse piyasaları bölgesel ticarete ilişkin pozitif sinyallerden ve ABD’de artışta olan koronavirüs vakalarına karşın ulusal çapta bir karantinaya karşı muhalefet sinyallerinden destek buldu. Dolar önemli piyasa paraları karşısında geriledi.

Asya hisse senedi göstergesi rekor kapanışa hazırlanıyor. Japonya ve Güney Kore iyi performans gösterdi. Asya Pasifik bölgesindeki bazı uluslar Pazar günü dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmalarından birine imza attı. Söz konusu anlaşma dünya nüfusunun ve GSYİH’sinin neredeyse üçte birini kapsıyor.

S&P 500 Endeks vadelileri ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın danışmanlarının ulusal çapta bir karantinaya karşı olduklarını söylemelerinin ardından geçen haftaki yükselişini artırdı. Petrol yükseldi ve ABD Hazine tahvilleri yatay seyretti. Cuma günü hem S&P 500 hem de Russell 2000 endeksleri zirveye tırmandı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi, ekonomiye daha duyarlı sektörlere yönelimden dolayı düşük performans gösterdi.

Küresel hisseler pandemi öncesi zirvelere geri döndü. Geçen haftaki aşı iyimserliği değer hisselerine ilginin artmasına neden olurken defansif sektörler düşük performans gösterdi. Yine de sürdürülebilir bir ekonomik toparlanmaya dair endişeler devam ediyor. Zira tüm dünyada vaka sayıları artışta.

Çin’de görünüm iyi. Veriler Asyalı devin Ekim’de ekonomik olarak toparlandığını gösterdi. Tüketici harcamaları istikrarlı bir şekilde yükselirken sanayi üretimi ve yatırım beklenenden hızlı arttı. Merkez bankası büyümeyi desteklemek için finansal sisteme fon ekledi.

Pandemi Avrupa ve ABD’de etkisini artırmaya devam ediyor. ABD’de koronavirüs vakaları 11 milyonu aştı.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13.04’te yüzde 0.8 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 1.4 arttı.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 1.6 arttı.
Kospi Endeksi yüzde 1.9 primli.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.7 yükseldi.

Döviz

Yen yüzde 0.1 yükselişle 104.52 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.3 yükselerek 6.5797’den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artışla 1.1851’e yükseldi.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.3 tırmanarak 1.3229 oldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.89 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.88 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 1.3 artışla varili 40.66 dolara tırmandı.
Altının onsu yüzde 0.3 yükselerek 1,895.34 dolardan alıcı buldu.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN