Dünya Piyasaları Yorumları – (16.05.2023)

Küresel piyasalarda Çin ve borç limiti gündemi

Çin’in öncü büyüme verileri toparlanmada ivme kaybına işaret etti. Asya piyasalarında Çin’den gelen bu veriler fiyatlamalara yansırken, küresel piyasaların genelinde dikkatler ABD borç limiti üzerinde.

Çin verileri anakara Çin Borsalarını olumsuz etkilese de Asya Pasifik güne geniş çapta olumlu başlıyor. MSCI Asya Pasifik kayıplarını silip artıya geçerken Japon Topix yüzde 0,5 Hong Kong Hang Seng yüzde 0,4 yükselişe öncülük ediyor. Çin CSI 300 ve Şanghay Bileşik hafif ekside. Borç tavanı endişeleri henüz ABD borsalarında fiyatlanmadı. S&P 500 yüzde 0,3 yükseldi. Stanley Druckenmiller’ın da aralarında olduğu bazı yatırımcıların yapay zeka temalı hisselerde pozisyonunu artırdığını bildirmesi Nasdaq 100’ün yüzde 0,7 yükselmesine destek oldu. ABD hisse vadelileri ise bu sabah hafif geriliyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.227 puanda yatay. Yuan ise Çin verileri sonrası zayıfladı. Dolar/offshore yuan yüzde 0,1 düşüşle 6,9671 seviyesinde. ABD Hazine tahvil getirileri düşüyor. İki yıllık ve 10 yıllık getiri ikişer baz puan düşüşle sırasıyla yüzde 3,985 ve yüzde 3,483’ten işlem görüyor.

Çin’de ivme kaybı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde öncü veriler büyüme endişelerini yeniden alevlendiriyor. Çin perakende satışları ve sanayi üretimi beklentilerin altında gelerek dünya ekonomisi için kritik önemde olan Çin toparlanmasının ivme kaybettiğini gösterdi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre sanayi üretimi yıllık yüzde 5,6 gerçekleşerek yüzde 10,9 seviyesindeki medyan beklentinin çok aşağısında kaldı. Perakende satışlar ise geçtiğimiz yılın baz etkisiyle yüzde 18,4 artsa da yüzde 21,9’luk medyan beklentinin altında kaldı. Yılın ilk dört ayında sabit yatırım büyümesi ise yüzde 4,7’ye gerileyerek yatırım cephesinde de ivme kaybuna işaret etti. Tebon Fund Management Analisti Wu Xuan’a göre Çin’in bu yılki toparlanması beklenenden daha zayıf gerçekleşecek. Wu Çin Merkez Bankası’nın yılın ikinci yarısında büyümeyi desteklemek için faiz indirebileceğini öngörüyor.

Kaynak: Bloomberg HT