Dünya Piyasaları Yorumları – (12.06.2019)

Hisseler düştü, ABD Hazine tahvili faizleri geriledi-08:53

Asya hisse senetleri risk iştahında son dönemde görülen toparlanmanın aksadığına ilişkin sinyallerin etkisiyle düştü. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi.

Hong Kong hisse senetleri göstericilerin yolları kapatmasıyla birlikte kayıplara öncülük etti. Şanghay, Tokyo ve Seul hisseleri geriledi. Avustralya hisseleri yükseldi. S&P 500 Endeksi beş günlük yükseliş serisinin ardından yatay seyretti ve vadeli kontratlar fazla değişmedi. ABD Başkanı Donald Trump Çin ile gidilecek bir ticaret anlaşmasını kişisel olarak beklemeye aldığını ve Pekin yılın başında müzakere edilen şartlara dönmeden anlaşmayı tamamlamayacağını söyledi. Dolar düştü ve hm petrol geriledi.

Piyasa algısı G – 20 zirvesi öncesinde kırılganlığını koruyor. Bazı uzmanlara göre bu durum dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında noktasına gelen görüşmelerde dönüm noktası olabilir. Traderların Fed faiz indirimi beklentileri artarken, Trump Twitter üzerinden yaptğı Fed eleştirilerini Salı günü de sürdürdü. Trump, borçlanma maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Bloomberg Intelligence’tan baş hisse stratejisti Gina Martin Adams, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Ticaret konusu hala ciddi bir olumsuzluk ancak para politikası biraz öne çıkmaya ve aşağı yönlü destek sağlamaya başlıyor. Kimse ticaret konusunu nasıl fiyatlayacağını bilmiyor çünkü gelişmelerin nereye doğru ilerlediğini bilmiyoruz.” dedi.

Petrolün varili, ABD’de petrol stoklarının daha da düştüğünü işaret eden raporun ardından New York’ta 53 doların altına geriledi. Hong Kong Doları, fonlama maliyetlerinde sıkılaşma sinyallerinin etkisiyle Ocak başından bu yana en güçlü seviyesine tırmandı.

Hisse senetleri
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Hang Seng Endeksi yüzde 1.6 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 azaldı.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 06:00’da yatay idi. Dayanak endeks Salı günü fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.4 düştü.

Döviz
Yen dolar karşısında 108.49 seviyesinde fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 6.9263’ten alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.
Euro/Dolar paritesi 1.1334’te fazla değişmedi.
Avustralya Doları yüzde 0.2 düşüşle 69.49 ABD Centi’nden işlem gördü.

Tahviller
ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan azalarak yüzde 2.13 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yaklaşık 1 bp azalarak yüzde 1.44 oldu.

Emtia
WTI petrolün varili yüzde 1.7 düşüşle 52.38 dolara geriledi.
Altın yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 1,332.43 dolara tırmandı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin