Dünya Piyasaları Yorumları – (09.01.2020)

Hisseler gerginliğin azalmasıyla güçlü yükseldi-09:21

ABD ile İran’ın daha ileri boyutta bir askeri anlaşmazlıktan geri duracağına ilişkin sinyaller vermesinin ardından ABD’de başlayan pozitif hava Asya hisse senetlerine de yansıdı. Yenden ABD Hazine tahvillerine kadar güvenli varlıklar kayıplarını korurken petrol düşüşünün ardından yükseldi.

Japonya hisseleri iyi performans gösterdi. Hong Kong ve Güney Kore hisseleri de yükseldi. Avustralya hisseleri tahvil faizleriyle birlikte tırmandı. S&P 500 Endeksi ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile ilgili ölçülü yorumlarının tansiyonun düştüğünü göstermesiyle erken işlemlerde yükseldi.

“Bu tek başına olumsuzluğu pek artırmıyor.” diyen Allianz Global Investors yatırım stratejisti Mona Mahajan, sözlerini “Daha geniş anlamda, küresel şartlar hisse senetleri için hala destekleyici. Düşük faizler, düşük enflasyon ve düşük büyüme, bir çok açıdan uygun bir ortam.” diye sürdürdü.

Piyasalar üzerindeki jeopolitik risklerin öne çıkmasına karşın yatırımcılar herhangi bir anlaşmazlığın kontrol altında tutulabileceğini düşünüyor. Hisse senetleri İran’ın ABD’nin Irak’taki askeri üslerine misilleme yapmasının ardından Çarşamba günü erken işlemlerde düştü. Sonrasında ise iki ülkenin de düşmanlığı tırmandırmaktan kaçınmasıyla kayıplarını hızlı bir şekilde geri aldı.

Traderlar ABD ekonomisinin sağlığına ilişkin işaretler için Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam raporuna odaklanacak. Çarşamba günü açıklanan özel sektör istihdamı beklentileri aştı. Çin’den Perşembe günü gelen veri enflasyonun Aralık’ta değişmediğini gösterdi.

Hisse senetleri

Japonya’da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 13:34’te yüzde 1.6 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 tırmandı.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 arttı.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 1.1 yükseldi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yükseliş kaydetti.
S&P 500 Endeks vadelileri fazla değişmedi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 0.5 yüksledi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.5 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 ekside 109.20 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.1 yükselişle 6.9274’ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselerek 1.1113’e geldi.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşerek yüzde 1.86 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 4 baz puandan fazla yükselişle yüzde 1.23 oldu.

Emtia

WTI petrolü Çarşamba günü yüzde 4.9 gerilemesinin ardından yüzde 0.9 yükselerek varil başına 60.13 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.1 değer kazanarak onsu 1,558.66 dolardan alıcı buldu.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN