Dünya Piyasaları Yorumları – (08.05.2019)

Hisseler ticaret endişeleriyle düşüşünü sürdürdü, dolar geriledi-10:06

Asya hisse senetleri, ABD’nin Çin ithalatına yüksek vergi tehdidinin küresel piyasalardaki yankısının sürmesiyle düştü. Dolar çoğu önemli para karşısında geriledi.

Asya hisseleri düşerken bölgedeki kayıplara Japonya ve Hong Kong hisseleri öncülük etti. Çin’deki düşüş daha sınırlı kaldı. Yen ve altın, güvenli varlık talebinin artmasıyla tırmandı. Avrupa ve ABD vadelileri fazla değişmedi. Yatırımcıların dikkati Çin’in üst düzey müzakerecilerinin bu haftaki ABD ziyareti dolayısıyla Washington’a döndü. ABD hazine tahvilleri yatay seyretti.

ABD hisse senetleri Salı günkü işlemlerde Noel arifesinde görülen satış dalgasından bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti.

New York’ta Glenview Capital Management CEO’su Larry Robbins, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “İki büyük ekonomik güç, ABD ile Çin, ya ticaret savaşına girecekler ya da ticaret barışı yapacaklar. Hangisinin olacağını gerçekten bilen birkaç kişi var ve bu insanlar Wall Street’te değil. Bu kritik haftada bir miktar volatilite olması bekleniyor.” dedi.

Traderlar dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gelişmelerde bir sonraki aşamayı beklerken kırılgan algı devam ediyor. Çin hükümeti Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ticaret görüşmeleri için 9 – 10 Mayı tarihlerinde ABD’yi ziyaret edeceğini doğruladı. Aynı zamanda Çin’in, Trump’ın vergi artırımı tehdidini uygulamaya geçirmesi ihtimaline yönelik ABD ürünlerine karşı misilleme vergisine hazırlandığı belirtildi. Çin ihracatı, Çarşamba günkü verilere göre Nisan’da beklenmedik şekilde geriledi ve ithalat yükseldi.

Yeni Zelanda Doları, merkez bankasının faiz indirimi sonrasında kaydettiği yüzde 1’in üzerindek kaybını azalttı. Banka, yavaşlayan küresel büyümeyi ve zayıf enflasyonu işaret ederek bir kez daha faiz indirimine gidilebileceğinin işaretini verdi. RBNZ gelişmiş ülkeler arasında parasal genişleme döngüsünü balatan ilk merkez bankası oldu.

Hisse senetleri
Japonya’da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 15:00’te yüzde 1.7 düşüşle kapandı.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 geriledi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 azaldı.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 yükseldi. Gösterge endeks Salı günü yüzde 1.7 düşüş kaydetmişti.
Euro Stoxx 50 Endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 yükseldi.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 azaldı.

Döviz
Yen dolar karşısında yüzde 0.2 artıda 110.08 seviyesinden alıcı buldu.
Çin dışında işlem gören yuna yüzde 0.2 artıda 6.7843’ten işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 azaldı.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 yükselişle 1.1211’e geldi.
Yeni Zelanda Doları yüzde 0.2 değer kaybederek dolar karşısında 65.92 cente (ABD Doları) geriledi.

Tahviller
ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.46’da tutundu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 4 baz puan azalarak yüzde 1.74 oldu.

Emtia
WTI petrolü Salı günkü işlemlerde beş haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesini görmesi sonrasında Çarşamba günü yüzde 0.8 değer kazanarak varil başına 61.89 dolar oldu.
Altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,287.70 dolar oldu.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN