Dünya Piyasaları Yorumları – (03.09.2019)

Hisseler ticaret endişeleriyle karışık seyretti-08:50

Asya hisse senetleri, Salı günkü düşük hacimli işlemlerde karışık bir seyir izledi. Yatırımcılar, ticaret görüşmeleri devam ettirmek için Çinli ve ABD’li yetkililer tarafından bu ay planlanan toplantının ayarlanıp ayarlanmayacağı konusunu takip ediyor. ABD Hazine tahvili faizleri yükseldi ve dolar güç kazandı.

Tokyo’da işlem gören hisse senetleri sınırlı yükselirken Hong Kong, Sydney ve Şanghay hisseleri dalgalı seyretti. ABD’de hisse vadelileri kayıplarını azalttı. Bloomberg’ün haberinde, Washington’ın Pekin’in hafta sonu devreye giren vergilerin ertelenmesi talebini reddetmesinin ardından iki ülke arasında görüşmelerin ayarlanması konusunda zorluklar yaşandığı belirtildi. ABD hisse senetleri ve tahvillerinde spot piyasalar İşçi Bayramı nedeniyle kapalıydı. Dolar göstergesi kazançlarını artırarak iki yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Sterlin kayıplarını artırdı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi uzlaşmaktan uzak görünürken piyasaların ticaret konusundaki gelişmelere karşı hassasiyetini sürdürmesi, Eylül ayına sert başlanmasına neden oldu. Belirsizliğin verdiği hasar verilere de yansıyor. Çin’in resmi imalat PMI göstergesindeki düşüş, yükselen tansiyonun yaratttığı baskıyı yansıtıyor. Hong Kong’daki şiddetli protestolar da algı üzerinde olumsuz baskı oluşturuyor.

İngiltere’de sterlin iki haftanın en düşük seviyesine geriledi ve Hazine tahvilleri yükseldi. Avrupa Birliği (AB) ile Ekim ortasına kadar yeni bir anlaşma olmaması halinde parlamento Brexit’i üç ay erteleyecek bir oylamaya hazırlanıyor. Başbakan Boris Johnson ise hiçbir şart altında ertelemeye gitmeyeceğini söyledi ve parlamentoda oylamayı kaybetmesi halinde erken seçime gideceğini belirtti.

Avustralya Doları Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz değiştirmemesinin ardından kayıplarını azalttı. Buna karşın RBA, istikrarlı bir konut piyasasının tüketici harcamalarını destekleyeceğini ve büyümenin trende doğru kademeli olarak güçlenmesinin beklendiğini söyledi.

Petrol, ABD’nin Doğu Yakası’nı vuran kasırgaya ilişkin endişelerin etkisiyle varil başına 55 doların altına geriledi. Ticaret savaşının talebi azaltacağı yönündeki kaygılar da petrolün düşüşünde etkili oluyor.

Hisse senetleri

Japonya’da Topix Endeksi 13:38’de yüzde 0.6 yükseldi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi fazla değişmedi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi dalgalandı.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yatay seyretti.
S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 geriledi.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.1 düşüşle dolar karşısında 106.34 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.1 yükselişle 7.1866’dan alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Sterlin yüzde 0.3 düşüşle dolar karşısında 1.2035’e geriledi.
Avustralya Doları yüzde 0.1 düşerek 67.08 ABD Centi’nden işlem gördü.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan artarak yüzde 1.53 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.93’te tutundu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.4 düşüşle varili 54.86 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.3 değer kaybederek ons başına 1,524.54 dolara geriledi.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin