Dünya ekonomisinde stagflasyon kesin. Ya resesyon? Ya mali kriz?

“Herkesin cumhurbaşkanı” Zelensky Batı’yı uyarıyor: “Daha farkında değilsiniz, 3cü Dünya Savaşı başladı bile”. Çok abartılı diyebilirsiniz, ama The Economist de Putin’in Ukrayna’da hedefine erişmek için düşük tonajlı “taktik” nükleer silah kullanabileceğini öne sürdü. FÖŞ’ün naçiz öngörüsü, 3cü Dünya Savaşı olmaz, ama 2ci Soğuk Savaş başladı.

FÖŞ 1960 doğumlu olup nesil olarak “Soğuk Savaş” ürünüdür. Gençliğinde yurtdışına seyahat edemeyecek kadar fakir olmama karşın, Soğuk Savaş’ı aldığım her nefeste hissettim. 1970’lerde ülkeyi kahreden ve sonunda 1980 askeri darbesini tetikleyen en önemli unsur da Rusya-ABD’nin kışkırttığı sağ-sol kavgasıdır. Bir ülke düşünün, komşuları arasında bir tek İran ve Yunanistan Soğuk Savaş’ta onun cephesinde, diğerleri SSCB güdümünde ve her an savaş açabilir. NATO’nun jandarması görevini yapmanın bedelini ödedik, ama mükafatını da aldık doğrusu.

Ekonomik açıdan, komşularınızın çoğuyla ticaret yapmanın çok ağır kısıtlamalara tabii olduğu, turizmin nerdeyse imkansız sayıldığı, etnik kimliklerin üstünün boyandığı bir dünyada büyüdüm ben.

2ci Soğuk Savaş, siyasi-sosyolojik olarak ilkine nazaran büyük yenilikler sunacak, ama biz ekonomi cephesine odaklanalım bu nadir ve nadide FÖŞ makalesinde.

Dün çıkan bir habere göre, Ukrayna’da tarımsal alanlar da hasar görüyor, tarlaya gübre gitmiyor.

“Ukrayna’da üreticilerden edinilen bilgiye göre Ukrayna’daki Rus birlikleri tarım arazilerini ele geçiriyor. Tarım makineleri, gübre, tohum ve yakıt stoklarına el konulduğu, bir kısmının da yok edildiği belirtiliyor. Ülkenin 2021/22 dönemi kışlık buğday, arpa, kanola mahsullerinin verimi azalıyor. Temmuz ayında başlayan 2022/23 pazarlama yılında üretimin daha da gerilemesi bekleniyor. Ukrayna’nın tahıl ihracatı, geçen ayki 62,8 milyon tahmininden keskin bir düşüşle 47,8 milyon tona revize edildi”.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!