Dünya ekonomisi kabuk değiştiriyor

Atilla Yeşilada – 22.01.2018

Evrim ona ayak uyduramayanlara çok zalim davranır. Ya kıvrak hasımlarına gıda olur bu talihsizler, ya da üreyemezler ve genleri küresel havuzdan elenir. İnsanlık çok hızlı bir evrim dönemine girdi. Artık yarı-akıllı, ve bir çok işi bizden daha hızlı ve kusursuz icra eden dijital “sistemlerle” yarışıyoruz.

Zaten emek pazarı globalleşince, çoğumuz kaybettik, çünkü iyi İngilizce bilmiyorduk ve okulda bize verilen beceri sepeti ile talep edilen çelişkiliydi. Şimdi işimiz daha da zorlaştı. Yaşam boyu kendini eğitim ekmek kazanmanın en vazgeçilmez önşartı olacak, akıllı olun.

Dünya ekonomisinin nasıl kabuk değiştirdiğini anlatmadan önce bu girizgahı gerekli gördüm, çünkü ParaAnaliz’de en az trafik alan haber ve makaleler dış dünya üzerine olanlar. Ana akım basında bu normal, çünkü o siteleri orta halli, ana akım insanlarımız ziyaret eder, ticaret futbol, sex ve dedikodu arar. Ama burası uzman ekonomi-finans sitesi. Gelenlerin biraz daha gurme olmasını beklerdim, yok, menüde en çok satanlar yine kuru-pilav. Kimse kuşkonmaz ve trüf mantarı istemiyor.

Yılbaşından bu yana Dünya Bankası ve BM’nin iki alt organı 2018 küresel ekonomik görünüm raporu yayınladı. Bunlar 3 yıllık bakış açısı sunuyor. Acaba kaç genel müdür bunların yönetici özetini okudu? Vakit yok ki? Doğrudur, ama ayda 3 bin TL’ye eleman istihdam edip, günde 15 dakika ondan dinleyemez misiniz? Ne işime yarayacak? Türkiye’nin geleceği her anlamda dünya ekonomisinin performansına bağlı. Dünya ekonomisini anlamadan kendi işiniz hakkında vereceğiniz kararlarda yanılgı payı çok geniş olacak. Kaybedeceğiniz kendi paranız, akıllı olun.

Devamı için TIKLAYINIZ!