Dünya borsaları korkudan titriyor, ayı pazarı başladı

Cuma akşamı Wall Street derin kırmızıda kapanırken (S&P500 eksi %2.5), dünya borsaları bahardan bu yana ne kötü haftayı geride bırakıyorlar (FTSE-All World Hisse Endeksi haftalık eksi %5). Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) MSCI Hisse Endeksi 2 yılın dibine düşerken (yılbaşından bu yana %26 kayıp), Dünya Bankası’na göre GOÜ temerrüt krizi riski de oldukça yükseldi. Satışlar petrol ve kriptoları da derinden vuruyor. “Kredi pazarı” olarak adlandırdığımız CDS, tahvil ve vadeli işlemlerde de satışlar hakim, daha da kötüsü tahvil pazarında işlem yapmak zorlaştı.

Tüm dünya için öncü gösterge teşkil eden ABD 2 ve 10 yıl vadeli DİBS faizleri sırasıyla 15 ve 11 yıllık zirvelerini kutladı. Cuma %1.3 değer kazanan Dolar Endeksi’ni tutabilene aşkolsun. Tüm riskli varlıkları kapsayacak bir ayı pazarı başladı. Dünya borsalarının 2023 ortalarından önce düzelmesi de beklenmemeli.

Tüm dünyada risk iştahı tam anlamıyla çöküyor. Cuma günü yaşanan satışın başlıca nedeni S&P Global tarafından yayınlanan ekonomik aktivite endeksi (Eylül öncü) PMI’ların İngiltere ve Avrupa’da gittikçe derinleşen bir resesyona işaret etmesi. Son günlerde sırasıyla Oxford Economics, SP Global, Fitch ve IMF 2023 büyüme tahminlerini aşağı revize etti. Durağanlaşan büyüme görünümü şirket karları için olumsuz, bu da hisselerde satışları körüklüyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!