Dünya ABD’den memnun değil

Dünyanın tanınmış araştırma şirketlerinden Gallup’un 133 ülkede gerçekleştirdiği ‘Dünya Liderleri Derecelendirmesi; ABD-Almanya, Çin, Rusya Karşılaştırması’ raporu, ABD’nin küresel liderlik boyutunda ortaya koyduğu performanstan duyulan memnuniyetsizliğin arttığına işaret ediyor. 2017 yılında, Başkan Trump’ın göreve gelmesi sonrasında, 65 ülke ABD’nin küresel liderlik becerisine verdiği onayı düşürürken, 2018’de 5 ülke verdiği onayı bir kademe daha düşürdü. Almanya, Şansölye Merkel’in performansıyla, küresel liderliğine en önemli katkıyı yapan ülke olarak öne çıkıyor. ABD’nin küresel liderlik performansını onaylamayanların oranının 2017’de yüzde 43’e yükselmesi sonrasında, 2018’de oran yüzde 40 düzeyinde.

Son 11 yıla baktığımızda, Bush döneminde en düşük yüzde 34’ü görüp, Obama döneminde yüzde 49, sonrasında 41, sonunda ise yüzde 48’i gören ABD’nin liderliğini onaylayanların oranı, Trump’ın ilk yılında yüzde 30’a düşüp, 2018’in sonu itibariyle yüzde 31 düzeyinde. Merkel’in dönemi açısından, Almanya’nın ise en yüksek onay oranı olarak yüzde 47’yi görüp, bugün yüzde 39’da olduğu görülüyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin